Ana sayfa İnternet Blu-ray nedir ?

Blu-ray nedir ?

0

CD”lerin tam 71 katı daha fazla depolama kapasitesi.
 

Son birkaç senedir daha sık duymaya başladığımız Blu-ray nedir? DVD”den farkı ne?
Blu-ray hayatımıza aslında ilk Sony PlayStation 3 ile girmedi. Blue-ray medyasını görünüş olarak DVD ve CD”den ayırt etmek zor.50 – 100 GB”a kadar dosya barındırma kapasitesi bulunan Blu-ray disklere CD diyerek çok büyük haksızlık ettik. Şimdi gelin yıllarca CD diyerek ezdiğimizdisklerinin hakkını vererek Blu-ray”lere gözatalım.
 

 
Sony Blu-ray Disc (BD) olarak da bilinen yeni nesil optik disk biçimidir. İlk olarak Sony tarafından 2003’te geliştirilen sonra Japon firmalar başta olmak üzere 2004 yılında Panasonic, Hitachi, Sharp, Pioneer, Samsung, LG, Philips, Thomson”ın bulunduğu dünyanın önde gelen üreticilerinin Blu-ray Disc birliği (Blu-ray Disc Association – BDA) adı altında geliştirdikleri yeni format özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı olurken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor. Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB”lık kapasitesi ile iki saatten fazla HD kalitesinde görüntü veya 13 saat civarında standart çözünürlüklü görüntüyü saklayabiliyor. çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip.

• Fiziksel Büyüklük Tek katman kapasitesi çift katman kapasitesi
• 12 cm, tek katman 25 GB (23,3 GB) 50 GB (46,6 GB)
• 12 cm, çift katman 50 GB (46,6 GB) 100 GB (93,2 GB)
• 8 cm, tek katman 7,8 GB (7,3 GB) 15,6 GB (14,5 GB)
• 8 cm, çift katman 15,6 GB (14,5 GB) 31,2 GB (29 GB)

 

Hali hazırda kullanılan DVD gibi optik disk teknolojileri veri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanırken, yeni formatta mavi ve mor lazer kullanılmakta. Blu-ray ürünler farklı lazer tipleri kullanılmasına rağmen, BD/DVD/CD uyumlu optik okuyucusu yardımıyla CD ve DVD”leride oynatabilmektedir. 405 nm” lik mavi-mor lazerin dalga boyu, 650 nm dalga boyuna sahip kırmızı lazerden daha kısadır.Bu da daha lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanmasını mümkün kılmakta ve dolayısıyla veriler daha sık olarak daha az bir alanda depolanabilmektedir. Sayısal açıklığın 0,85 olarak değiştirilmesi ile de sonuçta kullanılmakta olan CD’ler veya DVD”ler ile aynı boyuttaki bir Blu-ray disk 50 GB”a kadar veri depolama kapasitesine olanak verir.
 

 
HDTV”nin hızlı yükselişi ile birlikte tüketicilerin yüksek çözünürlüklü görüntüleri kaydetme istekleride artmıştır ve Blu-ray disklerin tasarımı bu düşünce ile ortaya çıkmıştır. Blu-ray dijital yayıncılık tarafından kullanılan MPEG-2 TS formatının doğrudan kaydını desteklemekte ve bu Blu-ray”i dijital televizyonların küresel standartları ile uyumlu kılmaktadır. Bunun anlamı HDTV yayınlar herhangi bir veri kaybı olmaksızın veya fazladan işleme gerek duyulmaksızın doğrudan disklere kaydedilebilmektedir. Artan veri kapasitesi ile birlikte Blu-ray 36 Mbps veri iletim hızını kullanmaktadır. Bu hız HDTV”nin asıl resim kalitesini koruyarak kaydedilmesi ve seyredilmesi için gerekenden bile fazladır. Ayrıca optik disklerin rastgele erişim özellikler kullanılarak, yüksek çözünürlüklü bir görüntü kaydedilirken aynı disk üzerinde başka bir görüntünün izlenmeside mümkün olmaktadır.

HD yayın ve TV”lere geçişimizle birlikte Blu-ray cihazların DVD kaydedicilerin yerini alması bu formatı aynı zamanda gelecekteki bilgisayarlardaki veri depolama ve yüksek çözünürlüklü filmler için neredeyse standart duruma getirmek üzere.

 

Blu-ray”in biçimleri.
Blu-ray” in çok geniş bir biçim yelpazesi planlanmakta. Bu biçimlerden başlıcaları ;
BD-ROM Yazılımlar, oyunlar ve film dağıtımları için sadece okunabilir ( Read-Only ) biçim.
BD-R Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için kaydedilebilir ( Recordable ) biçim.
BD-RE Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için yeniden yazılabilir ( Rewritable ) biçim.

Blu-ray hangi ses ve görüntü codeclerini destekler ?
Daha önce FRExt olarak anılan MPEG-4, AVC, High Profile ve Microsoft”un WMV9 tabanlı önerilen SMPTE standardı VC-1 görüntü codecleri mutlaka desteklenecek. Ses codecleri konusunda ise henüz hiçbir şey kesinleşmiş değil ancak yeni codeclerin şu anda kullanılanlardan belirgin bir şekilde ayrılacak seviyede daha kaliteli olması konusunda çalışılıyor.
 


 
Blu-ray disklere ne kadar hızlı veri yazılıp okunabilir?
Blu-ray Disc tanımlamalarına göre 1xhız 36 Mbps olarak tanımlanmıştır. Ancak BD-ROM biçimindeki filmler en az 54 Mbps veri hızına ihtiyaç duyacaklardır. İlk nesil Blu-ray cihazları 2x ile piyasaya sürülmüştür( 72 Mbps ). Blu-ray disklerde uygulanmakta olan daha büyük “Sayısal açıklık (Numerical aperture-NA)” değerinin bir sonucu olarak daha yüksek hızlarda olasıdır. Sayısal açıklık değerinin büyük olması Blu-ray”in kayıt için daha az güç harcamasına, DVD ve HD-DVD ile aynı veri hızına ulaşması için bu disklerden daha düşük dönme hızlarına gereksinim duymasını sağlamaktadır. Geçenlerde birçok internet sitesinde özellikle yeni satışa sunulan 56x CD-ROM sürücülerin bazılarında, CD”lerin 30000 devir/dak. bulan yüksek dönme hızlarında fiziksel olarak dayanmadığı ve CD-ROM içinde parçalandığı yönünde haberler yer almıştı. Dolayısıyla yüksek dönme hızları, kullanılan CD malzemeleri için bir fiziksel sınır bulunmakta. Oysa Blu-ray”de kullanılan sayısal açıklık değeri ile örneğin 10000 dev/dak. lık bir dönme hızı için Blu-ray 12x yani yaklaşık 450 Mbps”lık gibi bir hıza ulaşabilmekte.

 

Blu-ray cihazlar
İlk Sony tarafından Japonya’da satışı yapılan Blu-ray cihazlar, Amerika Birleşik Devletleri”nde de 2006 yılının başlangıcında satışa sunuldu. ürünlerin Avrupa kıtasındaki satışı ise ABD”den kısa bir süre sonra başladı. Şu an ülkemizde de Blu-ray oynatabilen ve kayıt yapabilen cihazları ve bilgisayar sürücülerine oldukça sık şekilde rastlıyoruz.

Bunun yanında, Sony”nin konsolu olan PlayStation 3 de Blu-ray’i oynatabilmektedir. Blu-ray’in yaygınlaşma evresini geçirmekte şüphesiz PlayStation 3’ün satış rakamları, popülaritesi ve şu anki blu-ray oynatıcılara, sürücülere nazaran nispeten daha uygun ücretli olması dünya üzerinde birçok son kullanıcının blu-ray’le olan ilk tanışmasının PlayStation 3 aracılığıyla olması görüşünü ortaya koyuyor.
 


 
DVD ile kıyaslama
Dünyada en fazla kullanılan optik disk biçimi olan DVD’ye kıyasla Blu-ray çok daha fazla yeni özelliği destekliyor. DVD”ler tek katmanlı disk kapasitesi olarak 4.7GB, çift katmanlı olduklarında ise 8.5GB”lık disk kapasitesi sunuyor. Aynı şekilde Blu-ray”ler tek katmanlı ve çift katmanlı olarak ikiye ayrılır. Tek katmanlı disk 25GB, çift katmanlı disk 50GB”a kadar veri depolamayı mümkün kılıyor.

 

Yeni nesil optik disklerde blu-ray’in karşısındaki en büyük rakip Toshiba, NEC, Microsoft, ve Intel desteğiyle öne çıkan HD DVD idi. HD DVD, blu-ray’e nazaran katman başına 15 GB gibi daha düşük bir disk kapasitesi sunuyordu. Buna karşın kullandığı lazer teknolojisi mevcut DVD lazer teknolojisinin benzeri olduğu için maliyet bakımından Blu-ray’e göre daha avantajlı olarak öne çıkıyordu.

29 Kasım 2004’de, 4 Hollywood film stüdyosu (New Line Cinema, Paramount Pictures, Universal Studios ve Warner Bros.) HD DVD’ye özel olarak destek vermeyeceğini duyurdu.
 


 
Ocak 2007’de Blu-ray satışları HD DVD’nin önüne geçti ve 2007 yılının ilk üç çeyreği biterken BD satışları HD DVD satışlarının 2 katına ulaştı. CES 2007’de, Warner, Total Hi Def adında, bir yüzü Blu-ray, bir yüzü HD DVD olan bir disk önerisinde bulundu fakat piyasaya sürülmedi.

28 Haziran 2007’de, Twentieth Century Fox, Blu-ray disk formatını desteklemelerinin en büyük sebebi olarak, Blu-ray’in BD+ kopyalamaya karşı sistemini gösterdi.

19 Şubat 2008 tarihinde de HD DVD’ye en fazla destek veren Toshiba, HD DVD oynatan ve kaydeden cihazları geliştirmeyi, üretmeyi ve pazarlamayı bıraktığını açıkladı. Bununla birlikte diğer stüdyoların desteğini çekmesi sonucunda HD DVD tarih olmuştur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here