Blockchain nedir, nasıl çalışır?

Kripto para dünyasının arkasındaki temel teknoloji blockchain’i anlama rehberi

Püf noktası neresi?
Blockchain teknolojisi çok fazla heyecan verici bir potansiyele sahip, ancak geleceğin teknolojisi olduğunu söylemeden önce karşılanması gereken bazı ciddi hususlar var.

İşlemleri doğrulamak için gereken tüm bilgi işlem gücünü hatırlıyor musunuz? Bu bilgisayarların elektriğe ihtiyaçları vardır. Bitcoin, büyük bir blockchain ağından istenen gücün problemli bir şekilde artışının simgesidir. Bitcoin'in güç gereksinimleri hakkında kesin istatistikler elde etmek zor olsa da, şu anki durumda küçük ülkelerle karşılaştırılabilir. Günümüzde iklim değişikliği, gelişmekte olan ülkelerde enerjinin varlığı ve gelişmiş ülkelerde enerjinin güvenilirliğine ilişkin endişeler göz önüne alındığında bu açıdan pek cazip değildir.

İşlem hızı da başka bir sorun. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bir zincirdeki blokların dağıtık ağ tarafından doğrulanması gerekir ve bu zaman alabilir. Hem de çok zaman alır. Kötü olan, bitcoin'in ortalama işlem süresinin 41 saati aşması. Ethereum çok daha etkilidir, ancak ortalama süre 15 saniyedir. Kripto paradan başka amaçlarla kullanılan blockchain, benzer sorunlarla karşılaşabilir. Bir veritabanı girişini değiştirmek istediğinizde her seferinde 15 saniye beklemek çok sinir bozucu olabilir.

Blockchain daha popüler hale geldiğinde bu sorunların çözülmesi gerekecektir. Bununla birlikte, bloğun ilk uygulamasından yaklaşık on yıldan daha az bir süre geçtiğini düşünelim ve biz zaten bunun için yeni kullanım alanları geliştirme konusunda da yol almaktayız, bunun gerçekleştirilmesi konusunda iyimser olmaya da devam ediyoruz.

 

 

 

 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam