Blockchain nedir, nasıl çalışır?

Kripto para dünyasının arkasındaki temel teknoloji blockchain’i anlama rehberi

Kripto paralar blockchain’i nasıl kullanıyorlar?
Bitcoin ve alternatif para birimlerinin hepsi blockchain teknolojisini kullansa da, bunu farklı şekillerde yapıyorlar. Bitcoin ilk ortaya çıktığından beri temel geliştiricilerinin ve daha geniş topluluğun isteğiyle birkaç değişikliğe uğradı ve biraz daha farklı şekillerde çalışan bitcoin’i iyileştirmek için diğer alt paralar oluşturuldu.

Bitcoin’in durumunda, blockchain’de yaklaşık on dakikada yeni bir blok oluşturulur. Bu blok, gerçekleşen yeni işlemleri doğrular, kaydeder veya "sertifikalandırır". Bunun gerçekleşmesi için, "madenciler", işin gereklerinin yapıldığına dair bir kanıt sunmak için güçlü bilgi işlem donanımı kullanıyorlar; burada, bloğu ve içerdiği işlemleri doğrulayan bir sayı oluşturan etkili bir hesaplama işlemini gerçekleştiriyorlar. Bu onaylamalardan bazıları, teknik olarak gerçek bitcoin anında yakında bir yere aktarılsa bile, bir bitcoin işleminin etkili bir şekilde tamamlanmış olarak kabul edilmesinden önce alınmalıdır. 

Bitcoin'in son zamanlarda sorun yaşadığı yer burasıdır. Bitcoin hareketlerinin sayısı arttıkça göreceli olarak zor olan 10 dakikalık blok oluşturma süresi, tüm işlemlerin onaylanmasının daha uzun süre alabileceği ve yedek kayıtlar oluşabileceği anlamına gelir.

Bazı alt paralarda bu biraz farklıdır. Litecoin’de bu iki buçuk dakikadır, Ethereum'da blok zamanı sadece 10-20 saniyedir, bu yüzden onay çok daha hızlı gerçekleşir. Böyle bir değişikliğin belirgin faydaları vardır, ancak blokların daha hızlı üretilmesi daha büyük bir olasılıkla hataların da oluşmasına neden olur. Blockchain’de çalışan bilgisayarların yüzde 51'i bir hata kaydederse, bu kalıcı hale gelir ve daha hızlı bloklar üretmek, onların üzerinde sistemin daha az çalışması demektir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam