Blockchain nedir, nasıl çalışır?

Kripto para dünyasının arkasındaki temel teknoloji blockchain’i anlama rehberi

Blockchain nereden geldi?
Her ne kadar blockchain teknolojisi son on yılda yalnızca etkili bir şekilde kullanılmış olsa da, kökleri daha da derinde izlenebilir. Yeni Kriptografi Yönergeleri üzerine 1976'da yayınlanan bir makale ile, dağıtık bir kayıt sistemi fikri tartışıldı. Daha sonra 1990'lı yıllarda "Bir Dijital Belgeye Nasıl Zaman Damgası Vurulur" başlıklı bir yazı yayınlandı. Bu yeni fikirleri hayata geçirmek için birkaç on yıl ve güçlü modern bilgisayarların kombinasyonu ile birlikte, kripto paralarla daha akıllı bir kurulumun gerçekleşmesi gerekti. 

Blokları klasik bir özel muhasebe defteri ile aynı şekilde doğrulamak için, blockchain karmaşık hesaplamalar yapar. Buna karşılık, pahalı güçlü bilgisayarlara sahip olmak, onları çalıştırmak ve soğutmak gerekir. Bitcoin'in blockchain teknolojisinin kullanılması için harika bir başlangıç noktası olarak görev yapmasının nedenlerinden biri de budur, çünkü finansal açıdan değerleri ile süreçte yer alanlar ödüllendirilirler.

Bitcoin, nihai olarak, 2009 yılında ortaya çıktı, herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilmeyen tamamen dijital bir para birimiyle dağıtık defter blockchain fikrini bir araya getirdi. "Satoshi Nakamoto" tarafından geliştirilen kripto para, işlemleri yürütme yöntemine izin verirken, onları blockchain’in kullanılması yoluyla müdahalelerden korudu.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam