Blockchain nedir, nasıl çalışır?

Kripto para dünyasının arkasındaki temel teknoloji blockchain’i anlama rehberi

Blockchain sadece bitcoin için değildir
Blockchain teknolojisinde derine inmek o kadar basit değilken, temel fikir de o kadar saydam değil. Blockchain merkezi bir otoriteden ziyade, daha geniş bir topluluk tarafından doğrulanan bir veritabanıdır. Belli bir sunucudaki verileri barındıran bir banka ya da devlet gibi tek bir varlığa güvenmek yerine, pek çok kişinin onayını kazanmış bir kayıtlar toplamıdır.

Her bir "blok", bir dizi işlem kaydını temsil eder ve "zincir" bileşeni onları bir karma işlevle birbirine bağlar. Kayıtlar yaratılmakla birlikte, dağıtık bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanır ve zincirdeki bir önceki girişle eşleştirilir, böylece bir blok zinciri veya bir blockchain oluşturulur.

Tüm blockchain bu geniş bilgisayar ağı üzerinde durur, yani hiç kimse onun geçmişi üzerinde kontrol sahibi değildir. Önemli bir bileşendir, çünkü zincirde önceden olan her şeyi belgeler ve hiç kimsenin geri dönüp değiştiremez. Bu, blockchain’i kolayca değiştirilemeyecek bir kamusal defter haline getirir, standart merkezi bir veri tabanı ile mümkün olmayan dahili bir koruma katmanı sağlar.

Geleneksel olarak, başka biriine güvenmek ve sözleşmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için bu merkezi otoritelere ihtiyaç duyduğumuz zaman, blockchain, akranlarımızın bunu bizim için otomatik ve güvenli bir şekilde garanti etmesini mümkün kılıyor.

Blockchain’in yenilikçiliği budur ve bu yüzden, bitcoin ve diğer kripto paralardan başka şeyleri de referans olarak kullandığını duyabilirsiniz. Genellikle henüz onun için kullanılmasa da, blockchain çeşitli bilgileri korumak için kullanılabilir. Follow My Vote adlı bir organizasyon, onu modern versiyonlarından daha güvenli olan bir elektronik oylama sistemi için kullanmaya çalışıyor ve sağlık hizmeti sunucuları bir gün bunları hasta kayıtlarını idare etmek için kullanıyor olabilirler.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam