Ana sayfa Haber Blockchain ile iklim değişikliğini durdurabilir miyiz?

Blockchain ile iklim değişikliğini durdurabilir miyiz?

0

Blockchain, iklim değişikliği ile mücadele etme yolumuzda potansiyel olarak oyunu değiştirebilecek bir etkiye sahip yeni bir teknolojidir. Birlikte çalışıp büyük enerji şirketlerini atlatmamızı sağlarken, iklim hedeflerine ulaşanları ödüllendirmemize de izin verebilir.

Blockchain teknolojisi, uygulandığı hemen hemen her sektörde devrim yaratma potansiyeline sahiptir: yiyeceklerin Suriyeli mültecilere ulaşmasını sağlamak için rahatça kullanılabilir, yakında sürücüsüz arabalar üzerine bize vereceği veri dağını göreceğiz ve istismarcı müzik endüstrisini yeniden dengeleme becerisine sahip olabiliriz. Bununla birlikte, en heyecan verici etkilerinden biri, insanların son yüzyılda oluşturduğu iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmaktır. We Forum’a göre, blockchain”in iklim değişikliği ile mücadeledeki başlıca özelliği, insan topluluğunu birbirine bağlamaya izin veren dağıtık doğasıdır. 

İklim değişikliği temelde uluslararası bir sorundur ve bununla baş etmede en büyük zorluk da, ülkelerin farklı dil ve yönetmeliklere sahip olmasıdır. Blockchain, arabulucuları ve bürokrasiyi ortadan kaldırarak, bireylerin uzun soluklu ve çoğu zaman verimsiz siyasi iletişimden sonra yukarıdan aşağıya emir veren politikacılardan ziyade, aşağıdan yukarıya bir çözümün başlangıcı olabilecek kişilerarası ilişkilere sahip olunması yönünde bir çözüm sunuyor. Buna bir örnek, bireylerin New York’ta yenilenebilir enerjiyi birbiri ile paylaşmasına izin veren, yakın zamanda ve başarılı bir şekilde gerçekleşen blockchain tabanlı bir mikro ağ denemesidir.

 

Blockchain”in diğer faydaları
İklim değişikliğine karşı blockchain uygulaması, teknolojinin birçok potansiyel kullanımından biridir – ve önerilen diğerleri de aynı derecede ustacadır. Belki de en umut vaat eden yönü, blockchain”in bizim daha temiz bilgiye sahip olmamıza izin vermesidir. Şu anda, emisyon verileri ile çoğunlukla oynanıyor, kaza ile de olsa yanlışlıkla dolu oluyorlar veya yanlışlıkla ilk sıralarda yer alıyorlar.

Blockchain verileri ağda olduğu zaman değiştirilemez; yani – şeylerin İnternet’iyle birleştiğinde – kasıtlı veya istemeyerek müdahale edilemeyen makineler, aygıtlar veya üreticilerden tamamen güvenli bilgiler alabiliriz. Bu, çok daha iyi bir teşhise olanak tanır; bu, daha hedefli bir tahmine yol açabilir – burada sorumlu kişiler disiplin altına alınabilir ve yardım edenler ödüllendirilir.
Mayıs 2017’de, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda, iklim değişikliğine karşı kullanılan blockchain fikri kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Fikirler arasında, karbon emisyonlarının ticaretinin arttırılması, tüketiciler arasında temiz enerji ticaretinin kolaylaştırılması, iklim değişikliği araştırmalarının şeffaf bir şekilde finanse edilmesi ve emisyon azaltılmasının izlenmesi ve raporlanması da vardı. çin’de IBM ve Energy Blockchain Labs, karbon varlıklarının ticaretinde blockchain”i kullanan bir pazar geliştiriyorlar. Avustralyalı şirket Power Ledger, insanların blockchain kullanarak aracıya ihtiyaç duymadan yenilenebilir enerjiyi almasına, satmasına ve değiştirmesine olanak tanıyor. Birçok şirket ayrıca, elektrik kesintilerinin gerçekleşmemesi için şebekede talebi düzenleyen blockchain destekli akıllı enerji şebekeleri üzerinde çalışıyorlar.

İklim değişikliği ile mücadele etme ihtiyacı, Stephen Hawking gibi tanınmış kişiler tarafından yapılan kıyamet tahminleri ile giderek daha da ön plana çıkıyor. Bu nedenle, emisyonlarla mücadelede pozitif değişiklikler yapabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız, ister blockchain, ister enerjiyi üretmek için radikal yeni yollar, ya da havayı temizlemek için yeni teknolojileri kullanalım.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here