Blockchain ile iklim değişikliğini durdurabilir miyiz?

Eğer iklim değişikliğiyle başa çıkmak istiyorsak, nereden ve nasıl başlamalıyız?

Blockchain, iklim değişikliği ile mücadele etme yolumuzda potansiyel olarak oyunu değiştirebilecek bir etkiye sahip yeni bir teknolojidir. Birlikte çalışıp büyük enerji şirketlerini atlatmamızı sağlarken, iklim hedeflerine ulaşanları ödüllendirmemize de izin verebilir.

Blockchain teknolojisi, uygulandığı hemen hemen her sektörde devrim yaratma potansiyeline sahiptir: yiyeceklerin Suriyeli mültecilere ulaşmasını sağlamak için rahatça kullanılabilir, yakında sürücüsüz arabalar üzerine bize vereceği veri dağını göreceğiz ve istismarcı müzik endüstrisini yeniden dengeleme becerisine sahip olabiliriz. Bununla birlikte, en heyecan verici etkilerinden biri, insanların son yüzyılda oluşturduğu iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmaktır. We Forum'a göre, blockchain’in iklim değişikliği ile mücadeledeki başlıca özelliği, insan topluluğunu birbirine bağlamaya izin veren dağıtık doğasıdır. 

İklim değişikliği temelde uluslararası bir sorundur ve bununla baş etmede en büyük zorluk da, ülkelerin farklı dil ve yönetmeliklere sahip olmasıdır. Blockchain, arabulucuları ve bürokrasiyi ortadan kaldırarak, bireylerin uzun soluklu ve çoğu zaman verimsiz siyasi iletişimden sonra yukarıdan aşağıya emir veren politikacılardan ziyade, aşağıdan yukarıya bir çözümün başlangıcı olabilecek kişilerarası ilişkilere sahip olunması yönünde bir çözüm sunuyor. Buna bir örnek, bireylerin New York'ta yenilenebilir enerjiyi birbiri ile paylaşmasına izin veren, yakın zamanda ve başarılı bir şekilde gerçekleşen blockchain tabanlı bir mikro ağ denemesidir.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER