"Blaze of Glory"

Jon Bon Jovi eşliğinde 2015'te göreceğimiz ulaşılabilir teknolojilere bir göz atalım.

Sade, koyu kıvamlı kahvelerimiz, demli çaylarımız ve bisküvilerimiz hazırsa başlayalım. CES 2015'e sayılı günler kaldı, üreticiler neler tanıtacak, nasıl teknolojiler göreceğiz; dahası bize ne faydaları olacak? İşte bu süreç değerlendirme ve araştırma yazısıyla beraber bu sorulara bir göz atmakla beraber 2015'in üreticiler açısından oldukça sıkıntılı geçeceğini yazının en başında belirtmeliyim. Sürekli insan gücü açısından dünya lideri olan Çin, Avrupa ve Amerika ülkelerine sıkıntı yaratmaya devam edecek. Xiaomi burada anahtar isim.

İlk önce tasarımcıları ilgilendirebilecek konulardan başlayalım. Tasarımcıların en dikkat ettiği donanım özelliklerinden ilki, monitördür tahmin edebileceğiniz gibi. Büyüdükçe büyüyen monitörler, tasarımcıların detaycılığına katkı sağlarken alan konusunda fazlasıyla sıkıntıya sokuyor. Haliyle üreticiler - özellikle Samsung- curved tasarımlı monitörlere 2015 itibariyle yönelecekler. Daha fazla ekran alanını daha az yer kaplayarak sağlayan curved tasarımlar artık TV'lerden sonra masaların üzerine taşınacak. Desteklenen 4K çözünürlük sayesinde de tasarımcılar nihayet renk ve detaylar olarak daha heyecanlandırıcı işler çıkarabilecekler. Eğer bir masaüstü oyuncusuysanız, bu "curved" haberine sizler de sevinebilirsiniz. 

TV'ler açısından çok fazla değişiklik olmayacak. LG'nin kendisi ve müşterileri için geliştirdiği Quantum Dot teknolojisi ve Art Slim teknolojisi TV'lerin 2015'teki ana konusu. Bir radikal karar da TV'lerin tasarımda alınacak, TV'lerin ana akım tasarımı 2015'in sonlarına doğru curved tasarım olacak. Aslında ana akım değil, daha düşük segmentlerde curved TV satışları yapılacak. Snapdragon'ın yeni çip işlemcisi biraz gecikeceği için, 2015'teki akıllı telefon akışı biraz düşük olacak fakat bu yazılımcılar için biraz zaman kazandıracak. Özellikle Android Lollipop tamamlanmak üzereyken, Project Ara ve Project Volta gibi Google projeleri 2015 içerisinde daha somut olarak görülebilecekler.  

Akıllı telefon trafiği beklenenden az olacak, üreticilerin 2015'te yöneleceği asıl alan, akıllı saatler. Akıllı saat sektörü kulağa biraz arka plandan gelse de 2015 itibariyle ana akım teknolojilerin akıllı saatlerden oluşacağını söyleyebilirim. Nedeni ise çok basit, gelişen nesnelerin interneti platformu. Apple nesnelerin internetini, Apple TV'den sağlayacak ve diğer üreticiler de akıllı saatlerinden üretecek. 

Etiketler: microsoft office microsoft-office samsung sony lg dell 4k-monitor teknoloji curved curved-tv
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam