Ana sayfa Mobil Blackerry iki ülkeye giremiyor

Blackerry iki ülkeye giremiyor

0

Suudi Arabistan ve BAE Blackberry’ye yasak getirdi
 

BAE Telekomünikasyon Düzenleme İdaresi (TRA) Genel Müdürü Muhammed El Ganem yaptığı açıklamada, kabul edilebilir bir çözüm geliştirilinceye ve uygulamaya koyuncaya kadar Kanadalı Research In Motion (RIM) firmasının ürettiği Blackberry cep telefonlarının messenger, e-mail ve internet dolaşım hizmetlerini 11 Ekim’den itibaren durduracaklarını söyledi.
 

Blackberry telefonlar arasındaki bilgi iletişiminin RIM şirketinin özel ağı üzerinden yapılması, yönetilmesi ve bunun yerel yönetimler tarafından denetlenememesi BAE yetkililerinini ‘yasal, sosyal ve ulusal güvenlik’ endişelerine yol açıyor. BAE hükümetinin kararı Nokia ve Apple firmasının iPhone cep telefonlarını etkilemeyecek. TRA’nın kararı BAE’de Blackberry hizmetlerini veren iki kamu şirketi Emirates Telecommunications (Etisalat) ve Du telekom şirketlerine iletilirken, bu  şirketler karara uyacaklarını ve müşterileri için alternatif hizmetler sunacaklarını açıkladılar. Aboneler görüntülü-videolu mesaj, ses, kısa mesaj ve  Blackberry dışı internet dolaşımı gibi hizmetleri kullanmaya devam edecekler.

Sırada Suudi Arabistan var
Bu arada Suudi Arabistan İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Komisyonundan bir yetkili, Suudi Arabistan’da bu ay sonundan itibaren Blackberry’in mesaj hizmeti vermesini durduracağını söyledi. Adını açıklamayan yetkili, Blackberry’nin mesaj hizmetinin niçin  durdurulacağına ilişkin bilgi vermedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here