Ana sayfa Mobil BlackBerry”den yeni bir telefon!

BlackBerry”den yeni bir telefon!

0

Geçtiğimiz sene içerisinde gerçek zamanlı işletim sistemi geliştiricisi QNX’i satın alan RIM, şimdi ilk QNX tabanlı BlackBerry telefonu Colt’un üzerinde çalışıyor.
 

Kanada menşeili RIM, dünyanın en popüler akıllı telefonlarından biri olan BlackBerry’e yeni bir model kazandırıyor. BlackBerry Colt adıyla satışa sunulacak olan telefon, RIM’in geliştirdiği ilk QNX tabanlı telefon olma özelliğini taşıyacak gibi görünüyor. RIM, geçtiğimiz sene içerisinde QNX Software Systems’i satın alarak, QNX adlı gerçek zamanlı Unix tabanlı işletim sisteminin de sahibi olmuştu. Bu sayede BlackBerry’nin geleceğine dair önemli ipuçları edinmemizi sağlayan RIM, QNX işletim sistemini kullanacak olan ilk telefonunun da geliştirmelerine başladı.

 

BlackBerry QNX
2012’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen Colt’un, QNX işletim sistemiyle geliştirileceği büyük oranda kesinleşti. Telefonla ilgili söylentiler arasında, çift çekirdek yerine tek çekirdekli bir yapıya sahip olacağı yer alıyor. Hatırlarsanız BlackBerry’nin QNX kullanan ilk cihazı olan PlayBook, doğal e-mail uygulaması yerine BlackBerry cihazı üzerinden e-mail’lere ulaşma erişme imkanı sağlıyordu. Colt ile birlikte QNX’teki bu yapı ne tür bir hal alacak ve QNX’in gelecek yıllardaki gelişimi ne şekilde olacak merak konusu. Colt ile birlikte bu sorulara da cevap bulabileceğiz gibi görünüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here