Ana sayfa Mobil BlackBerry Curve 3G 9300

BlackBerry Curve 3G 9300

0

Ulaşılabilir fiyata üstün kalite
 

BlackBerry Curve 3G 9300  

İş dünyasına yönelik akıllı telefonlarıyla tanıdığımız Kanadalı üretici Research In Motion (RIM) bu kez daha ulaşılabilir fiyata sahip Curve 3G 9300 modeliyle kullanıcılarla buluşuyor. Bir önceki modeli olan Curve 8520″in devamı olarak nitelenebilecek 9300, bazı tasarım değişiklikleri, 3G bağlantısına sahip olması, işlemci hızının artırılması ve işletim sisteminin yeni sürümüne yükseltilebilmesi gibi özellikleriyle dikkat çekiyor.

BlackBerry Curve 3G 9300″ü tasarım yönünden incelediğimizde klasik bir BlackBerry bir tasarımıyla karşılaşıyoruz. 109x60x13,9 mm boyutları ve 104 gram ağırlığa sahip Curve 3G”nin 320×240 piksellik LCD ekranı bulunuyor. Ekranın büyüklüğüne baktığımızda 2,46 inçlik (6,25 cm) bir ekranla karşılaşıyoruz ve 65 bin renk destekleniyor. Cihazın üst kısmında müzik kontrol tuşları bulunuyor.

Buradaki orta tuşu ekran kilidi olarak da kullanmak mümkün. Yan taraflarda plastik kaplama yerleştirilmiş ses açma-kapama, kamera ve atanabilir bir tuş mevcut. USB girişi ve 3.5 mm kulaklık girişinin sol üstte bulunduğunu görüyoruz. Modelin arka tarafında 2 megapiksel çözünürlüğe sahip kamera bulunuyor. Pil kapağı ise kabartmalı deseniyle cihazın ele rahat oturmasını sağlayan bir özellik olarak dikkatimizi çekti. Klavye olarak standart QWERTY klavye kullanıldığını görüyoruz ki, BlackBerry kullanıcılarının severek kullandığı tarzdan vazgeçilmediğini söyleyebiliriz. Curve 3G”nin dahili hafızası 256 MB fakat microSD kart desteğiyle 32 GB”a kadar bu hafızayı artırmak mümkün.

Curve 3G 9300″ü performans bakımından ele aldığımızda etkilendiğimizi söyleyelim. Fakat klasik bir BlackBerry kullanıcısı için optik hareket tuşunun (trackpad) pek de kullanışlı olmadığını not edelim. çünkü bu tuşun kontrol bazen güç olabiliyor. Dolayısıyla, menüler arasında geçiş yaparken biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Bu durumu, RIM”a çok yakıştıramadığımızı belirtelim. Modelde 3G bağlantısının yanı sıra dikkat çeken diğer yeni özellikler ise GPS ve WiFi”yi görüyoruz. Curve 3G 9300″un ana ekranı Mesajlar, SMS ve MMS, Kişiler, Takvim, Tarayıcı ve 360 My Web menülerinden oluşuyor. Optik hareket tuşunun hemen solundaki BlackBerry logosuna tıklayarak Harita”dan Kamera”ya, Oyunlar”dan Uygulamalar”a kadar değişen 16 farklı menüye ulaşabiliyoruz. Uygulamalar menüsünde BlackBerry kullanıcılarının alışkın olduğu Word To Go (belge programı), Sheet To Go (tablolama programı) ve Slideshow To Go (sunum programı) gibi yazılımlar mevcut. Anlık Mesajlaşma menüsünde ise Windows Live Messenger, Yahoo! Messenger, Google Talk ve BlackBerry”nin kendi anlık mesajlaşma uygulaması olan BlackBerry Messenger”a yer verdiğine tanık oluyoruz. Sosyal medya uygulaması olarak da Twitter bulunuyor. (Bize verilen test telefonunda yalnızca bu uygulamanın olduğunu not edelim) Dinlediğimiz müziklerin ses kalitesini tatmin edici bulduğumuzu aktarmakta yarar var. Kısaca Curve 3G 9300″de kullanılan işletim sistemi hakkında bilgi verelim. Cihazda BlackBerry OS5 yüklenmiş olarak geliyor. Fakat modeli OS 6″yı yükleyerek bir üst sürüme sahip işletim sistemiyle de kullanmak mümkün hale geliyor. (BlackBerry OS6″ya ilişkin kısa bir bilgi aktaralım: özellikle Webkit tabanlı yeni mobil internet tarayıcısı BlackBerry OS 6″nın en önemli gücü olarak görülüyor. Dokunmatik ekran ile tam uyumlu olduğu görülen aynı arayüz, dokunmatik ekrana sahip olmayan BlackBerry modellerinde de kullanılacak. Donanım anlamda yeterli güce sahip tüm cihazlara BlackBerry OS 6 güncellemesi imkânının tanınacağı bilgisi veriliyor. )

 

Tabii ki, BlackBerry kullananların en beğendiği özellik olan push e-posta özelliğinden bahsetmemek olmaz. Bu modelde de, diğer modellerde olduğu gibi e-postalarınız anında size ulaşıyor. (10 iş e-posta adresini atayabiliyorsunuz) İnternet bağlantı özelliklerine göz gezdirdiğimizde 3G ve WiFi ile İnternet”e bağlanabiliyoruz (Yalnız, cihazı 3G hızında test edemedik. Sanırız, bu durum operatörden kaynaklanıyor. Mecidiyeköy gibi bölgede 3G hızına erişemedik. Dolayısıyla, EDGE hızında İnternet”e girebildik Bu performanstan ise kısmen memnun kaldığımızı belirtelim.) Curve 3G 9300″in sahip olduğu kameranın 2 megapiksel olduğunu söyleyelim. Bu kameranın ortalama bir kullanıcı için yeterli olduğunu düşünüyoruz. (Curve 8520″de de aynı kameradan olduğunu hatırlatalım) Fakat, kameradaki eksik yön, flaş ışığının bulunmaması. Bunun ise ışığın yeterli olmadığı yerlerde çekilecek fotoğraflarda tatmin edici sonuçlar vermediğini not edelim. Bununla birlikte cihazın video kaydı yapabildiğini aktarmakta yarar var. (Desteklenen video formatları MPEG4, H.263, H.264 ve WMV9)   BlackBerry Curve 3G 9300
Performansın en önemli bölümlerinden biri de, bu tür akıllı telefonların sahip olduğu işlemci hızı ve türü. BlackBerry Curve 3G 9300″in işlemcisinde dikkat çeken en önemli nokta, hızın 512 Mhz”den 624 Mhz”ye çıkarılmış olması. Bunu, BlackBerry OS5″in yeni sürümü olan OS6″ya yükseltilebilmesine hazırlık olarak değerlendirebiliriz. Bu hız da İnternet”te sörf yapmak ve diğer işlemleri yapabilmek için yeterli oluyor. Multimedya tarafında ise müzik performansını çok beğendiğimizi söyleyelim. Sesleri canlı ve hoş şekilde duyabiliyorsunuz. Bizce bu seviye, ortalama kullanıcı için yeterli bir seviye. (Desteklenen ses formatları: MP3, AMR-NB, AAC-LC, AAC+, eAAC+, WMA, Flac ve Ogg Vorbis) Model beş oyun içeriyor. Bunlar; BrickBreaker, Word Mole, Texas Hold”Em King 2 ve Sudoku ve Klondike. Ayrıca BlackBerry App World uygulama mağazasından da söz edelim: Bu uygulama mağazasında şu an itibariyle Finans”tan Eğitim”e, Seyahat”ten Oyun”a kadar 20 farklı kategoride ücretli ve ücretsiz yüzlerce uygulama mevcut. BlackBerry Curve 3G 9300″ün pil ömrü ve konuşma sürelerine de kısaca değinelim: Cihaz 1150 mAHr gücünde lityum iyon pile sahip. GSM şebekesinde 4.5, UMTS şebekesinde ise 5.5 saat görüşme yapılabilen telefonda, yine GSM şebekesinde 19, UMTS şebekesinde de 14.5 gün bekleme (standby) süresi bulunuyor. Ayrıca Curve 3G 9300 ile 29 saat müzik dinlemek mümkün.

 

BlackBerry Curve 3G 9300   Bu arada, RIM ile ilgili ilginç bir bilgiyi de paylaşalım: Firmanın kurucularından Mike Lazaridis (gerçek ismi Mihalis) İstanbul doğumlu bir Rum vatandaşı. 1961″de İstanbul”da dünyaya gelen Lazaridis, 5 yaşındayken ailesiyle Kanada”ya göç etmiş. Lazaridis üniversitedeki elektrik mühendisliği eğitimini yarıda bırakarak 1984 yılında RIM”ı kurmuş. Firma ilk BlackBerry akıllı telefonu 1999″da üretiyor ve 2010 yılı 2.çeyrek sonu itibariyle cihaz kullanıcı sayısı yaklaşık 50 milyona ulaşıyor. RIM bünyesinde 14 bin çalışan bulunuyor ve firmanın merkezi Kanada”nın Ontario şehrinde kurulu. Firmanın bu yıl 2.çeyrek sonunda satışları 4,62 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 31 artış anlamına geliyor. Mike Lazaridis”in şahsî serveti 1,7 milyar dolar ve dünyanın en zengin 100 kişisinden biri olarak gösteriliyor.
özetleyecek olursak, BlackBerry”nin akıllı telefonlarını pahalı bulanlar ve mutlaka bu cihaza sahip olmak isteyen kullanıcılar için Curve 3G modelini rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

Kontratlı, Vodafone fiyatı: 24 ay x 48 TL”den başlayan fiyatlar

Artılar Eksiler
+Uygun fiyat -Optik hareket tuşunun kontrolü zor
+BlackBerry OS 6 “ya yükseltebilme -Kamerada flaş yok
+Uzun pil ömrü

Tasarım 97    Kullanım    98    Performans   98     Genel puan    98

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here