Ana sayfa Haber Blackberry bu sefer Facebook”a taktı kafayı

Blackberry bu sefer Facebook”a taktı kafayı

0

Firmanın yaptığı açıklamaya göre Facebook’un mesajlaşma servislerinde bulunan bir çok özellik, BlackBerry’nin patent haklarını ihlal ediyor. 

BlackBerry bir basın açıklamasında “Facebook’un fikri mülkiyet haklarımızı ihlal ettiğine kesin inancımız var. Bir kaç yıl süren görüşmelerden sonra hissedarlarımız adına uygun yasal çözümler arama yükümlülüğüne sahip olduğumuza dair bir sonuca vardık” dendi. 

Firmaya göre Facebook ve bağlı tüm servisleri (Instagram ve WhatsApp) mobil mesajlaşma dünyasındaki varlığı oldukça yeni. 

BlackBerry ihtiyati tedbir kararı aldırmaya ve olası karından edindiği zararların karşılanmasını sağlamaya çalışıyor. Fakat rakam olarak belirli bir miktar belirtilmedi. 
Facebook’un genel danışmanı Paul Grewal yaptığı açıklamada “BlackBerry’nin açtığı dava, maalesef firmanın mesajlaşma işinde bulunduğu kötü durumu yansıtıyor. Kendi icatlarını yapmak yerine, başkalarının icatlarından nemalanmaya çalışıyor BlackBerry. Buna karşı mücadele vereceğiz” dedi.

Blackberry’nin bir başka açıklamasında şöyle deniyor: “Facebook ve bazılarını BlackBerry’nin icat ettiği mesajlaşma özelliklerine çok saygı duyuyoruz. Siber güvenlik ve yerleşik yazılım lideri olarak BlackBerry’nin görüşü, Facebook, Instagram ve WhatsApp daha güvenli bağlı teknolojiler kategorisi oluşturmaya dönük çalışmalarımızda oldukça önemli ortaklar olabilirler. Onlara bu kapıyı açık tutmaya devam edeceğiz.”

BlackBerry’nin iddiasına göre Facebook’un servislerini entegre etme hamlesi (örneğin çapraz platform bildirimleri ve Instagram kullanıcılarının hikayelerini doğrudan Facebook’ta yayınlamaları gibi) BlackBerry’nin patentli teknolojisine dayanıyor. 

BlackBerry 2017 yılı Şubat ayında da Nokia’nın patent hakkı ihlali yaptığını iddia ederek, dava açmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here