Ana sayfa Mobil BlackBerry Bold 9700

BlackBerry Bold 9700

0

Maksimum iletişimde son nokta

BlackBerry Bold 9700  

İş dünyası içinde bulunan kullanıcılar için e-posta alıp göndermeyi ve sürekli olarak çevrimiçi kalabilmeyi sağlayan telefonlar son yıllarda epeyce bir önem kazandı. Research In Motion (RIM) da piyasaya sürdüğü farklı BlackBerry modelleriyle pazardaki iddiasını sürdürüyor. RIM’ın piyasaya sürdüğü yeni cihazı BlackBerry Bold 9700, Bold serisinin en yenisi. Gerek tasarımı, gerekse işlem özellikleriyle kullanıcılar tarafından çok ilgi göreceğini düşündüğümüz 9700, test merkezimizin konuğu oldu.

İlk Bakışta
BlackBerry Bold 9700’ün çok şık bir tasarıma sahip olduğunu belirtelim. 9700, Bold serisinin bir önceki modeli olan 9000″e göre daha keskin hatlara sahip. Sadece 122 gram ağırlığında olan 9700″ün 2.44 inç (480 x 360 piksel) ekranı bulunuyor. 65 bin renk bu TFT ekranın gerçekten çok canlı renkler sağladığını belirtelim. Cihazı kullandığınızda, ekran parlaklığının ve renklerin çok iyi olduğunu fark ediyorsunuz.
 

9000 kullanıcıları, telefonlarının fazlaca geniş olduğundan serzenişte bulunuyorlardı. 9700 hem en hem de boy olarak 9000″den daha küçük.ürünün üzerine baktığımızda tam boy bir QWERTY klavye görüyoruz. Yine tuşların üzerinde ikincil fonksiyonlar mevcut; bu tuşları da klavyenin sol alt köşesinde bulunan ‘Alt’ butonuyla aktif hale getirebiliyoruz. Bunun yanında cihazın üzerinde görüşme kabul etme/reddetme, menü ve Esc tuşları mevcut. Boyutları küçülen 9700″ün klavyesi de orantılı olarak küçülmüş. Ancak kısa bir kullanım süresinden sonra klavyeye alışılıyor.

 

 

BlackBerry Bold 9700
Blackberry Bold 9700″de dikkatimizi üzerine çeken en önemli yenilik, cihaz içi navigasyonu yapmamızı sağlayan TrackBall’un yerini yine optik TrackPad’e bırakmış durumda. Bir kez daha karşımıza çıkan TrackPad’in cihaz içi navigasyonu önemli ölçüde iyileştirdiğini belirtmeliyiz. Ayarlar menüsü altından bu minik cihazın hassasiyetiyle de oynayabiliyoruz.

Bold 9700’de üst bölümde iki adet buton bulunuyor. Bu butonlardan sol taraftaki tuş kilidini kapatıp/açmaya yararken, sağ taraftaki cihazı sessiz konuma getirmeye, aramaları anlık olarak susturmaya ve telefonu bekleme konumuna almaya yarıyor. Bunun yanında cihazın üst tarafında bir sensör/LED yer alıyor. Cihaza bir ileti düştüğünde kırmızı renkte yanıp sönen bu LED’in gerekli ayarlarla cihaz kapsama alanı içerisindeyken yeşil renkte yanıp sönmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

BlackBerry Bold 9700

Pil ömrü, hız, uygulamalar

Yeni Bold kullanıcılara uzun bir pil ömrü sunuyor. ürünün içinde 1500 mAh Li-Ion pil bulunuyor. Cihaz, kullanıcılara 408 saate kadar bekleme, 6 saate kadar da konuşma süresi sunuyor.

Yer yer Wi-Fi ve GPRS ağına bağlandığımız, görüşmeler yaparak cihazı aktif bir şekilde kullandığımızda pil seviyesi 3 gün sonra yüzde 50’nin altına henüz düşmüştü. 9700″de TrackBall”dan sonra dikkatimizi çeken diğer yenilik ise, cihazın hızı oldu. 9700 bir önceki model olan 9000″den yaklaşık 2 kat hızlı çalışıyor. Bunda yüksek RAM”in de katkısı var. Menüler arasında gezinmek, üstü üste uygulama açmak cihazın kolay kolay yavaşlamasına neden olmuyor.

BlackBerry Bold 9700, iş dünyasına hitaben üretilmiş bir telefon. Bu sebepten içerisinde ofis araçları da mevcut. Ofis bazında ürün içerisinde  doküman düzenleyici yazılımlar mevcut. Bu düzenleyici yazılımlarla Word, Excel, PowerPoint ve PDF dosyaları oluşturabiliyorsunuz.

Takvim görünümü iş saatleri arasını kapsıyor. Tabii gün başlangıcı ve sonunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bunun yanında takvim seçenekleri içerisinde, cihaza eklemiş olduğunuz e-posta adresleri mevcut. Bu e-posta adresleri renk renk ayrılıyor; böylece takvim içerisinde belirlediğiniz randevuların hangi hesaba ait olduğunu kolayca ayırt edebiliyorsunuz.

Biraz da detay
Telefonun arka kısmında yer alan suni deri kaplama, telefonun arka kapağının çizilmesini ve kaymasını önlüyor. Deri kaplama, aynı zamanda telefona tasarım anlamında kalite katıyor. 9700″ün kutusundan çıkan orijinal deri kılıf ise, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlıyor. Telefon açıkken kılıfın içerisine girdiğinde telefonun ekranı kapanıyor. Kılıfından çıkardığınızda ise telefon, uyku modundan çıkarak açılıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here