Ana sayfa İnternet Bizi utandıracak dört harita

Bizi utandıracak dört harita

0

1- Twitter Şeffaflık Raporu

Twitter 2014’ün ikinci yarısına ait şeffaflık raporunu yayınladı. Twitter’dan en çok tweet silinmesini ve hesap kapatılmasını talep eden ülke Türkiye olurken, onu Rusya ve Almanya takip etti. Rapora göre 2014’ün ikinci yarısında Twitter toplam 1982 tweeti yasal nedenlerle silmek zorunda kaldı. Bunların 1820 tanesini Türkiye devleti talep etti. Türkiye’den mahkeme kararıyla 328, devlet tarafından ise 149 tweet silme talebi iletildi. Ayrıca Türkiye 2642 hesabın da kapatılmasını talep etti. Twitter ise bu hesapların sadece 62 tanesini kapattı. 

 

2- Facebook Şeffaflık Raporu

Facebook‘un da aynı döneme dair yayınladığı raporda Türkiye, Hindistan’ın arkasından dünya ikincisi oldu. Son 6 ayda Facebook’tan yaklaşık 2 bin sansür talebinde bulunan Türkiye’nin önünde ise yaklaşık 5 bin taleple Hindistan var. Türkiye’nin Facebook’tan yaptığı içerik kaldırma, sayfa kapatma ya da kullanıcı IP’si taleplerinin büyük kısmı dini değerleri aşağılamak ve hakaret gibi suçlardan dolayı.

 

3- MediaFreedom Dünya Sansür Raporu

MediaFreedom isimli sivil toplum örgütünün de tüm dünyadan topladığı verilerle anlık olarak güncellediği haritada Türkiye başı çeken ülkeler arasında. Biz bu listeyi hazırlarken, Türkiye listenin en üst sıralarındaydı. Bu siteden takip edebileceğiniz gerçek zamanlı raporda, haritanın altındaki listede medya özgürlüğüne karşı güncel olayları görebilirsiniz.

 

4- Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Raporu

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü raporlarına göre Türkiye, dünyada basın özgürlüğü liginde en son sıralarda. 180 ülke arasında Türkiye en diplerde, 149. sırada yer alıyor. Eritre isimli, ismi duyulmamış bir ülke dünya sonucusu olurken, Finlandiye ise medya özgürlüğü konusunda dünya birincisi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here