Ana sayfa İnternet Biz interneti görebiliyoruz, ya internet bizi?..

Biz interneti görebiliyoruz, ya internet bizi?..

0

İnternette yaptığınız sörf ya da sıkça ziyaret ettiğiniz siteler, sizin çevrimiçi kimliğinizi açığa çıkarıyor ve internet kimliğinizi, kişiliğinizi belirliyor.

MIT Sosyal Medya Grubu”nda doktora öğrencisi olan Aaron Zinman”ın oluşturduğu bir uygulama yazılımı, sizin çevrimiçi kimliğinize dair bilgilerinizi bir araya getirerek internet kişiliğinize dair bir veri oluşturuyor ve bu veri, renkli barkod çizgileri halinde görülüyor.

MIT”deki Metropath(ologies) sergisinde tanıtılan bu uygulama kullanıcıya ait veri araştırmalarını çok yönlü doğal dil işlemleriyle birleştirerek, kişinin online kimliğine dair bilgiler analizini ortaya çıkarıyor. Zinman, http://personas.media.mit.edu adresinde yer alan web sitesinde “Bu uygulama, bugünün ve geleceğin dünyasında dijital tarihin de, en az sözlü tarih kadar önemli olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Amaçlarından bir diğeri de dijital izlerimizin hem belirsiz hem de toplum tarafından öğrenilmemiş kalmamasıdır. İsminizi yazdığınızda ya da herhangi birinin ismini yazıp bilgi peşine düştüğünüzde, söz konusu uygulama yaptığınız isim girişiyle birlikte, araştırdığınız şeyi web bilgilerini bir dizi kategori altında tanımlamaya başlıyor. Bu da geniş bir veri bütününden, algoritmik işlemler bütünüyle sizin web kişiliğiniz hakkındaki sonucu ortaya çıkarıyor” diyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here