Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi

Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu sayede vatandaşlar parmak damar izi analizi yöntemiyle de kimlik doğrulamalarını gerçekleştirebiliyor. Proline Bilişim’in Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen BioPOS cihazı parmak damar izi doğrulaması gerçekleştiriyor. Türk teknoloji şirketi Proline tarafından kimlik mahremiyetini zedelemeyecek kullanım şartlarına uyumlu şekilde tasarlanan BioPOS, sunduğu yerel ve hızlı destek avantajının yanı sıra rekabetçi fiyat anlayışıyla da sağlık kuruluşları için faydalar içeriyor.

Sağlık sektöründe adil hizmet dağıtımının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen kimlik sahteciliğine son vermeyi hedefleyen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi uygulanmaya başlandı. Uygulama sayesinde SGK bünyesinde sağlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çok daha güvenli ve doğru hizmet almaya başladılar.

 

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması nedir?

Parmak damar izi doğrulaması, her insanda benzersiz bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Türk teknoloji şirketi Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı sayesinde analiz edilmesine dayanıyor. Vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yapacakları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulacak olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyorlar. Vatandaşların parmak damar izleri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliğini onaylıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam