Ana sayfa Haber Bitcoin”le servet yapan 24 yaşındaki gencin hikayesi

Bitcoin”le servet yapan 24 yaşındaki gencin hikayesi

0

24 yaşındaki Kingsley Advani 2017 yılı yaz mevsiminde dünyaya ait tüm varlığını satmış (bir diz üstü ve kulaklık), banka hesabındaki binlerce doları boşaltmıştı.
Bitcoin’in sunduğu hayatta bir kez yakalanabilecek türde fırsatları gören Advani, bu işe müdahil olmaya karar verdi. Bitcoin ve ilgili teknolojiler alanında çalışma yapan girişm firmalarına 34.000 dolar yatırım yapan genç, 6 ayda 7 haneli paralar kazanmaya başladı. 

Bir çok kişinin kariyer basamaklarını tırmanmaya çalıştığı yaşlarda Advani kripto para girişimci firmalarına ücretsiz danışmanlık yapıyor. Londra, New York ve San Francisco arasında seyahat eden Advani, toplantılara katılıyor ve blockchain teknolojisindeki önemli yeniliklerin neler olabileceğine dair girişimci firmalarla birlikte çalışmalar yapıyor. 

“Tarihin hiç bir döneminde insanların, yirmili yaşlarda bu denli yüksek büyümeler kaydeden kazançlara yatırım yapma imkanına sahip olduklarını sanmıyorum” diyor Advani.

2008 yılında icat edilen bitcoin, eşya alımını ve kimlik açıklamadan para göndermeyi olanaklı kılıyor. Banka ya da aracı bulunmuyor bu sistemde. İşlemler ‘blockchain’ adı verilen, tüm bilgilerin tam bir şeffaflıkla korunduğu dijital bir defterde kaydediliyor. 

Advani’yi kripto paralar konusunda cezbeden ilk şey, blockchain olmuş. 

O zamanlar online ortamda uyuşturucu alım satımında kullanılan bitcoin’le tanışması ilk kez 2012 yılında, bir arkadaşı vasıtasıyla olmuş. Ve bu teknolojinin sahip olduğu potansiyeli görmüş. 

“Geleneksel finans sistemine bir isyan gibi” tanımlamasını yapıyor Advani, kripto paralarla ilgili olarak. Kripto paraların, Büyük Sarsılma olarak adlandırılan mali krizin zirve noktalarının yaşandığı 2008 yılında icat edilmesinin bir rastlantı olmadığını düşünüyor Advani. “Para göndermek için merkezi bankacılık sistemine ihtiyaç duymuyorsunuz. Şifreleme yöntemi ile paranızı göndereblieceğiniz bu muhteşem araçlara sahipsiniz. Bu nedenle bankaların aksine daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenilir” açıklamasını yapan genç yatırımcı, geçtiğimiz yaz mevsiminden bu yana bir yandan kripto paralarla ilgili yazılar okurken, bir yandan da bu piyasayı daha yakından takip etmeye başlamış. Daha sonra bu şansı kaçırmaması gerektiğine karar veren Advani, küçük bir yazılım firmasında veri bilim adamı olarak yaptığı işten kazandığı parasının bir kısmı ve birikimlerinin hepsini kripto paraya yatırmış. 

“Her ay maaş çekimi bekliyordum. Bu işe bir son vermeye karar verdim” diyen Advani, bugüne değin oynadığı bu kumarın işe yaradığını söylüyor. Advani Bitcoin’e yatırım yaptığında, bir bitcoin’in değeri 4.000$ civarındaydı. 1 Şubat’ta iki kat değer kazanan para zirve noktaya ulaştığında, piyasalardaki sarsıntılara rağmen Advani’nin yatırımı 7 haneli rakamlara ulaşmış. 

Ekim ayında işini bırakan genç yatırımcı şu anda danışman ve melek yatırımcı olarak dünya çapında seyahatler düzenliyor. Advani büyük oranda Stanford, Cornell ve Massachusetts Institute of Technology gibi yüksek hızlı blockchain teknolojisi üzerinde çalışmalar yapan tanınmış üniversitelerin yan kuruluşları olan girişimci firmalara yatırım yapıyor. 

24 yaşındaki genç şu anda San Francisco’da genç kripto para tutkunları için ayrılan bir hacker evindeki ranzasında geceliyor. Yakın zamanda bütünüyle bu şehre taşınmayı planlıyor. 

Zamanını içki içerek ya da parti vererek değil, meditasyon yaparak ve online ortamda kripto paralarla ilgili araştırmaları okuyarak geçirdiğini söyleyen Advani, “Bilgisayar başında harcayacağım zamanı ayarlamaya karar verdim çünkü, çok kolay bulandırabiliyor zihninizi. Yemeklerimi her zaman internet üzerinden sipariş ediyorum. Market alışverişine çıkmıyorum zira bunun zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. Mümkün olduğunca bir sığınakta yaşamaya çalışıyorum” diyor.

Başarılı olmanın, odaklanılacak şeylerin sayısında azaltmaya gitmekle mümkün olacağına inanan Advani, bitcoin değerleriyle ilgili her haberi okumadığı gibi, çıkış ya da düşüşünü de çok yakından takip etmiyor. 

Bunun yerine dijital para teknolojisinin alt yapısına dair güncel araştırmaları okuyan Advani, yeni rotayı belirlemeye çalışıyor. Kripto paralara yatırım yapmanın herkese göre olmadığını söyleyen Advani, yatırım yapacak kişilerin kendi yaptığı gibi araştırma yazılarını ve raporları detaylı olarak incelemeleri gerektiğini belirtiyor. 

“Sadece ne kadar kaybı göze alabilecekseniz, o kadar yatırım yapın” diyor Advani.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here