Ana sayfa Makale Bitcoin’in sınırı yok mu?

Bitcoin’in sınırı yok mu?

0

Devamında gelebilecek bir düşüş de yatırımcıları tedirgin ediyor. Bu iş daha ne kadar sürer?

2017 yılının sonlarında, Bitcoin’in geleceği, piyasaya sürülmesinden sekiz yıl sonra her zamankinden daha güçlü görünüyor. Yıllarca durgunluğun ardından, değeri son 12 ay içinde yüzde 1.000’den fazla arttı ve bazen günde 2.000 dolardan fazla arttı.

Nispeten yeni bir olgu olmasına rağmen birçok kişi Bitcoin’in geleceğini bilmek istiyor. Rahatça para yatırılabilir mi? Dot com balonunu hatırlayan herkes yatırımın tehlikelerini de çok iyi hatırlayacaklardır. Ancak, günümüzün en büyük teknoloji devlerinden birçoğu o dönemde yaratıldı ve milyarlarca dolarlık şirketler olarak hayatta kaldılar. Bitcoin de, Amazon veya Google gibi devrimin öncüsü mü olacak? Yoksa Lycos ve GeoCities gibi, temel kusurlarından dolayı çöken iyi bir fikir olarak mı kalacak?

 

Hep yukarı
Bazıları yüzlerce yeni alternatif para biriminin piyasaya çıkmasının teorisini yazdılar; bu da Bitcoin ve Ethereum gibi para birimlerinin değerini yükseltti. İronik olarak, yeni para birimlerinin başlangıcı genellikle mevcut paralarla finanse ediliyor. 

Sonuç olarak, Bitcoin’in 2017 yılına değin yükselen değerinin ana nedeni, kripto para birimlerinin potansiyelinin, arz – talebin ve Bitcoin’in ayrılmaz bir parçası olan dijital olarak sınırlılığın daha iyi anlaşılması oldu. Tasarlandığı şekilde, bir gün, önümüzdeki birkaç on yıl içinde son kripto para da üretilecek ve global toplamda 21 milyon bitcoin”imiz olacak – yıllar boyunca kaybettiğimiz söylenen milyonlarcasını görmezden gelirsek.

Bu faktör tek başına Bitcoin’in değer artışının nedeni olabilir. üretilen paraların yavaşlayan hızı ve daha yenilerinin olmayacağının anlaşılması, kıtlık hissi yaratıyor ve belirli bir katma değer katıyor.

 

Tarih kendini tekrarlıyor 
Uzak ancak yaklaşan bir sonun görülmesi, Bitcoin yatırımına destek olabilir, ancak genel olarak iş yatırımı açsısından yeni bir şey değil.
Şu anda internet şirketlerine akan büyük para, bazılarına 1998’deki dot com baloncuğunu anımsatıyor. Evet, görülen bir köpük vardı, ancak o sırada oluşan şirketlerin birçoğu bugün online endüstriyi şekillendiriyor. 

Borsadaki çıkışlar ve çöküşlerle kıyaslama yapılıyor, ancak kimse Bitcoin’in geleceğinde benzer bir kaza görüp görmeyeceğinden emin değil. Kripto para tarihsel olarak yeni zirveleri görüyor, sadece yeni rekor değerlerine ulaşmadan önce tekrar sık sık düşecektir. Bunu bu örnekte de görüp görmeyeceğimizden kimse emin değil.
Diğer taraftan, bazıları para biriminde bir düzeltmenin kaçınılmaz olduğunu görüyor ancak hızlı yükselişin çok fazla kesintiye uğrayacağını düşünmüyor.

 

Bugün 20 bin, 2020″de 150 bin dolar mı?
Bitcoin’in (ve diğer para birimlerinin) geleceğe yönelik potansiyeline ciddi olarak güvenenler var. Bitcoin’in benzeri görülmemiş bir büyüme yılının ardından bazı ilginç kesimlerde inanılmaz bir güven gördük. Bazıları 2020″ye kadar 1 milyon doları aşmasını bekliyor.

Bitcoin’in rekabet ettiği altın gibi birçok sektöre bakarsak, bunların pazar değerinin trilyonları bulduğunu görürüz. Bitcoin, hem bir değer olma hem de bir değişim aracı olma amacını yerine getirmek için, toplam piyasa değerinin altın ya da ABD dolarına benzer bir şekilde yükselmesi gerektiği söyleniyor.

önümüzdeki yıl 30 bin dolar değerine ulaştığını görecek miyiz? Bunu mümkün görenler var. Kimse bir Bitcoin”in 1.5-2 yılda $600″dan $20,000 dolara çıkmasını beklemiyordu, bu büyük bir artış. 

 

Diğer küçük paraları da gözardı etmeyin
Bitcoin önemliyse de diğer küçük kripto para birimleri de alternatif olarak düşünülüyor. Dash, Ethereum, Bitcoin Cash ve diğer gelişmiş kripto para birimleri, sadece bir değerden fazlasını sunan bir işlem ortamı sağlıyorlar. Ethereum gibi mevcut olan diğer blockchain para birimleri, kullanabileceğiniz yeni akıllı bir sözleşme katmanı sunuyorlar ve size gelişmiş deneyimler de sağlayabilirler. 

CrypoBnB‘nin potansiyel başarısı, kendi kriptolanabilirliğinin dünyanın her yerindeki milyonlarca kripto para sahipleri arasında kabul görme becerisi üzerine inşa ediliyor. Ancak DentaCoin gibi endüstriye özgü para birimlerinin küresel ekonomiyi canlandıracağı düşünülüyor. Gelecekte paranın bizim için bir şeyler satın almaktan çok daha fazlasını yapabileceği söyleniyor.

 

Yatırım zamanı mı?
Bitcoin’deki en son çıkışı görüp, bunu daha da parlak bir geleceğin işareti olarak algılayıp yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Pek çok insanın nispeten küçük paralarla çok fazla para kazandığı düşünülürse, bu  dalgaya binmek istemek doğaldır. Bununla birlikte, dikkatli olmak ve hangi ortama girdiğinizi bildiğinizden emin olmanız gerekir.
Uzmanlar, bugün ucuz olduğu için insanların üzerine atladığı şirketler olduğunu, küçük paylarla bunlara ortak olunan borsa balonunu hatırlatıyorlar ve işin kendisinin temellerine bakmak gerektiğini belirtiyorlar.

ücretler ve işlem konularını da dikkate almak gerekir. Geçtiğimiz günlerde, ücretlerin şişmesi ve çok oynak değeri ve Bitcoin bağlantılı şirketlere saldırıların yaygınlaşması nedeniyle kripto para kabul etmeyi bırakan servisler ortaya çıkmaya başladı. Hırsızlığa karşı kanunen korunan banka hesabınızın aksine, Bitcoin için hiçbir başvuru yapılamaz.

Bununla birlikte, gizli tuzak ve tehlikelerin, bugünkü yatırımcıların karşılaştığı sorunları çözme konusunda kripto para birimlerinin eşsiz yeteneği ile bir şekilde dengelenmesi bekleniyor. Bugünlerde insanların servetlerini bir hükümet ya da şirket tarafından el konamayacak şekilde saklayabildikleri çok az sayıda yer var, bu nedenle Bitcoin günümüzde insanlar için bu açıdan da cazip hale geliyor.

Sonuçta, hepimizin Internet gibi Bitcoin’i de kullanacağı düşünülüyor. E-posta veya web siteniz yoksa, dünyayı yakalayamazsınız. Bitcoin”de de durum böyle olacak. 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here