Ana sayfa Donanım Birer Mbox Mini alır mıyız ?

Birer Mbox Mini alır mıyız ?

0
Test sürüşümüzün konuğu ev kullanıcılarının evlerinde kurmuş oldukları stüdyolarında kolayca enstrüman kaydı, mix ve edit işlemleri için son derece uygun ve son derece rahat çalışabilecekleri, bu işlemleri gerçekleştirirken de kaliteli bir sound yakalayabilecekleri Avid Mbox Mini.

Bu cihazda dikkatimizi çeken en önemli özellik özellikle yolun başında ve başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar için kolayca kullanabilmelerini sağlayan “Plug & Play” ( Tak çalıştır ) özelliğine sahip olması. Bu özellik sayesinde Mbox Mini”yi alan kullanıcı USB bağlantısı sayesinde kolaylıkla bilgisayarına takabilir ve hemen istediği DAW programında çalışma fırsatını kolayca yakalayabilir. Sanırım yazılımsız olarak hızlı bir şekilde kurulum işlemi ile uğraştırmaksızın kullanılabilmesi ev kullanıcılarının en çok hoşlarına gideceği özellik olarak dikkatimizi çekiyor.
 


 
Bu özelliğinin yanında Protools HD sistemlerinin arkasındaki ekip tarafından tasarlanan Avid Mbox Mini, yüksek performanslı konvertörleri sayesinde 24 bit 48 kHz”e kadar çıkabiliyor ve siz ev kullanıcılarına güzel ve kaliteli bir sound sunuyor.

Avid Mbox Mini Protools, Logic, Cubase, Live, FL Studio, Reason, Nuendo, Sonar… vb. hemen hemen bütün DAW yazılımları ile birlikte kolayca çalıştırabileceğiniz ve yüksek performans alabileceğiniz bir ses kartı. Tek yapılması gereken DAW yazılımının seçenekleri içerisinden ses kartının giriş ve çıkışlarını ayarlamak.

 

Tasarım
Mbox Mini hem renk olarak hem de dayanıklılık açısından çok şık oval hatlarda bir metal kasaya sahip. Ayrıca üzerinde bulunan volume knob”u sizi ekstra bir monitör kontrolör derdinden kurtarıyor.

üzerinde bulunan bir diğer knob “Mix Knobu” ise input seçeneğine getirdiğiniz zaman sizlere “0 Latency ( Gecikme )” sağlayan ve bu sayede de ev stüdyolarında dahi doğru, düzgün ve kaliteli kayıt alma olanağı sağlamakta ve bu özellik sayesinde 2 Kanallı analog bir mixer gibi kullanma fırsatı sağlıyor. Ancak yaptığınız kaydı dinlemek için bu knob”u input seçeneğinden P/B (Playback) seçeneğine almanız gerekiyor.

MBox Mini”nin sahip olduğu 2 kanaldan sadece 1. Kanalda +48V özelliğine sahip olması bu kanalda condenser mikrofon çalıştırabilmenize olanak sağlıyor. Mikrofonunuz ile bu kanaldan vokal kaydı yaparken 2. Kanala bağlayacağınız herhangi bir enstrüman ( örneğin; bas gitar, elektro gitar, keman… vb. ) ile de enstrümanınızın kaydını da yapabilme fırsatını elde edebiliyorsunuz.
 


 
MBox Mini”nin yukarıda bahsettiğimiz donanım özelliklerini kısaca sıralayacak olursak;
– Aynı anda 2×2 giriş / çıkış
-48 volt phantom”u XLR mic/line combo giriş
-2 adet 1/4″ giriş ( 1 DI, 1 Line/DI )
-2 adet balanslı 1/4″ monitor çıkışı
-Seviye kontröllü 1/4″ stereo kulaklık çıkışı
– Monitör seviye kontrol düğmesi.

Sonuç
Avid MBox Mini yazılımsız bir program olması ve kullanıcısının özellikle ev kullanıcısının işini oldukça kolaylaştırmasına, bunun yanında çok güzel bir ses kartı olmasına karşın fiyat olarak biraz daha düşük olmasını tercih ederdik.
Ancak söz konusu Avid Firması olunca ve Avid”in kendi broadcasting ve video programları ile uyumlu çalıştığı göz önünde bulundurulunca fiyat beklentimizi geri planda tutabiliyoruz.
Kullanıcı dostu olması ve şık tasarımı ile bizlerin beğenisini kazanan Avid Mbox Mini”nin Türkiye Distribütörü Compel”deki satış fiyati 329$ + KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here