Ana sayfa İnternet Birbiriyle iletişim kurabilen 80 milyar cihaz!

Birbiriyle iletişim kurabilen 80 milyar cihaz!

0

Yapılan bir araştırma telekomünikasyon pazarının büyük bir sıçramanın eşiğinde olduğunu, sürecin doğru yürütülmesi halinde 2020 yılında “birbirine bağlanabilen cihaz sistemi” penetrasyonunun yüzde 800 artış gösterebileceğini ortaya koyuyor.

Telekomunikasyon altyapısında yaşanan hızlı fiyat düşüşleri, aygıtlar arası bağlantı trendini geliştirecek en önemli faktörlerin başında geliyor. Cihazlar arası iletişim (M2M) yeni bir olgu olmasa da, mevcut gelişmeler bu trendin atağa geçmesine uygun bir ortam sunuyor. Nitekim günümüzde birçok ülke hem sabit hem de kablosuz olmak üzere her yerde bulunan geniş bant kapsamına sahip bulunuyor.

Yeni trendi yakın gelecek perspektifiyle inceleme altında alan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan’ın Asya Pasifik Ortağı ve Yürütme Direktörü Manoj Menon’a göre, hem mobil hizmetlerin hem de mobil aygıtların fiyatlarının ciddi ölçüde düşmüş olması nedeniyle abone ve penetrasyon sayısında görülmemiş bir artış yaşanıyor. çoğu pazarda mobil penetrasyonun yüzde 100’ü aştığını belirten Menon, tüketicilere daha çok mobilite sağlama temasıyla oluşturulan katma değerden yararlanılmaya başladığını vurguluyor.
 

Yüzde 800 oranında pazar penetrasyonu
Yeni trend açısından gelişmeleri değerlendiren Menon, önümüzdeki dönem açısından önemli bir paradigma değişiminin söz konusu olduğunu, artık yeni stratejinin insanlarin iletişimini saglamanın ötesinde, cihazlarin iletsimini saglamak oldugunu soyluyor. Menon, sürecin doğru yürütülmesi halinde 2020 yılında penetrasyon düzeyinin yüzde 800’e çıkması ve birbirleriyle iletisim kurabilen, disarıdan yonetilebilen cihaz sistemi içerisinde 80 milyar cihaz olmasının hayal olmayacağını vurguluyor. Nitekim Android ve iTunes gibi platformlarin varliginin milyonlarca yazilimcinin inovasyon kapasitelerini artırmaya yardımcı olacağı belirtiliyor.

Menon’a göre uygulamaları keşfetme görevi kullanıcılara devredilmiş durumda ve bu, gelişme ve inovasyon döngüsünün hızlandırılmasını saglayacak. Ağ tabanlı bir ortamda çalışan ve disarıdan kontrol edilebilen cihazlar tüketicilere kişiselleştirme imkanı sağlayacak. Tüketicilere yönelik elektronik ve iletisim endüstrilerin birbirleriyle işbirliğinden ise büyük firsatlar doğacak.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here