Ana sayfa Haber Bir Tesla çalmak artık her zamankinden daha da zor

Bir Tesla çalmak artık her zamankinden daha da zor

0
tesla model s

Geçen ay şanssız bir Tesla sahibi Model S aracının çalınışını kaydetmeyi başardı. Sahte anahtarla çalınan araçlar, Avrupa’da araç sahiplerinin başına ciddi anlamda bela oldu fakat Elon Musk’ın firması artık bunlara cevap veriyor. Model 3’le başlayan ve diğer araçlara da gönderilen yeni güncelleme araçların çalınmasını engelleyemese de polis ya da sahip tarafından takip edilebilmesini sağlıyor.

Bu saldırı yöntemiyle çok sayıda Tesla ve diğer marka araçları çalan hırsızlar, firmaların fonksiyonel özelliği pasif girişten besleniyor. Araçlar özel anahtarların sinyalini takip ediyor ve yanına yaklaşıldığında kilitleri açarak araca erişim sunuyor. Hırsızlar, araba sahiplerinin evlerinden anahtar sinyalini alıp bunu güçlendirerek araçlara gönderiyor ve kapıların açılmasını sağlıyor.

Avrupalı hırsızlar Amerikalılara kıyasla daha zeki

Electrek tarafından yayınlanan rapora göre ABD’de hırsızlar mobil takibi kapatmayacak kadar aptal olsa da Avrupa’dakiler gayet zeki ve takibi hemen kapatıyor. Bu duruma yönelik bir önlem alan Tesla, mobil takibi kapatmak için bir kod istiyor. Hırsızların bu sistemden kaçabilmek için yapabilecekleri tek şey aracı hızlıca GPS alanından çıkarmak oluyor.

İlgili Haber: Google Haritalar için gerçek zamanlı TVS paylaşımı artık iOS için de kullanılabilir!

Tesla bu son güncellemeyle ayrıca araçlarının dar park alanlarından çıkmasını ve klima yönetimini kolaylaştırdı.


Aracı: Steve Dent / Engadget

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here