Ana sayfa Makale Bir su damlası çizelim

Bir su damlası çizelim

0

-Resim1-
 
  Bu derste size bir yaprak üzerine gerçekçi bir su damlası nasıl ekleyebileceğimi göstereceğim. Bununla birlikte Illustrator”un gradient dolgu verme ve blend gibi yöntemlerinden bazılarını da tekrar etmiş olacağız.

önce yaprak çalışmamızı açıyoruz. Yaprağı pen tool, standart brush ve gradient efekti kullanarak önceden çizdim ve yerimizin kısıtlı olması nedeniyle anlatmayacağım. (Dersin en sonunda verdiğim kaynak dosya içinde sadece yaprağın çizimini içeren illustrator dosyasını bulabilirsiniz.)(Resim 1)

Şimdi SU DAMLASI isimli yeni layer oluşturalım. Bir su damlacığı şekli oluşturmamız gerekiyor. Bunu oluşturmak için Pen tool”u kullanabilirsiniz, ya da bir daire çizip araç paletinden Warp tools bölümünde yer alan araçlardan birini kullanabilirsiniz. Her iki yöntem de bir damlacık elde etmek için uygun. (Resim 2)  
-Resim 2-

 


-Resim 3-
  Gradient paletini açın ve resimdekine uygun bir radial gradient oluşturun. (Resim 3)
 
Az önce çizdiğimiz su damlacığı şeklini seçin ve bu radial gradient”le dolgu verin. (Resim 4)  
-Resim 4-

 


-Resim 5-
 
  Su damlacığı şeklini seçin. önce kopyalayın (Ctrl+C), sonra Edit > Paste in Front (Ctrl+F) yapın. İkinci bir su damlacığı eskisinin tam üzerine oluşturuldu. En alttaki gölge görevi görecek. Bu nedenle siyah dolgu rengi verin, stroke (kenarlık çizgisi) vermeyin. Gölgeyi seçin, klavyeden ok tuşlarını kullanarak biraz sola ve biraz aşağı çekin. Tranparency paletini açın (Windows > Transparency). Blending modunu Multiply yapın, opacity ayarı ise %40 olsun. (Resim 5)
Şimdi su damlasına biraz gerçeklik verelim. Bunun için biraz ışığa ihtiyacımız var. Bu işlemi yapmadan önce önceki çizimlerimizi Layers panelinden kilitlemek daha rahat hareket etmemizi sağlayacaktır. öyleyse su damlasının üzerine zoom yapın. Ve aşağıdaki gibi bir şekil oluşturun. Dolgu rengini beyaza ayarlayın ve kenar çizgisi vermeyin. (Resim 6)  
-Resim 6-

 


-Resim 7-
 
  Son oluşturduğumuz ışık şeklini seçelim ve Object > Path > Offset Path menüsüne gidelim. Resimdeki ayarları girelim ve OK diyelim. (Offset: 4 pt) (Resim 7)
Böylelikle ışık şeklimizin altında bir şekil daha oluşturuldu. O şekli seçin ve dolgu rengini R: 69, G: 192, B: 50 olarak ayarlayın. (Resim 8)  
-Resim 8-
 

 


-Resim 9-
 
  Layer paneliniz şimdi yandaki gibi olmalı. (Resim 9)
Şimdi en son oluşturduğumuz ışık ve offset path şeklini seçin.
Object > Blend > Blend Options yolunu izleyin. Specified Steps”i seçin ve değer olarak 30 girin. (Resim 10)
 
-Resim 10-
 

-Resim 11-
  Sonra Object > Blend > Make seçin.
(Resim 11)

 

Şimdi ışık gibi görünen bir şekil oluşturmuş olduk. Sonraki adımda benzer şekilde bir ışık yansıması oluşturacağız. Su damlasının üzerine yine pen tool kullanarak resimdeki gibi bir şekil çizin. Renklerini R: 68, G: 226 ve B: 68 olarak ayarlayın. Kenar çizgisi vermeyin. (Resim 12)  
-Resim 12-
 

-Resim 13-
  Bu şekli seçin ve Object > Path > Offset Path kısmına girin. Aşağıdaki ayarları girin. (Offset: 2 pt) (Resim 13)

 

Oluşan offset path şeklini seçin ve R: 25, G: 178, B: 25 değerlerini girerek dolgu verin. Kenar kalınlığı vermeyin. (Resim 14)  
-Resim 14-
 

-Resim 15-
  Her iki şekli seçin ve Object > Blend > Make yapın. (Resim 15)
Dikkat ettiyseniz ikinci işlemimizi yaptığımızda Blend ayarlarını yapmadık. çünkü Illustrator ilk son yaptığımı ayarları hatırlayacaktır.

 

Sonunda bir damla oluşturmuş olduk. Son adım olarak oluşturduğumuz damlayı grup yaptıktan sonra çoğaltmak ve yaprak üzerinde farklı bölgelere yerleştirmek suretiyle yaprağa daha hoş bir görünüm verebiliriz. (Resim 16)

Hepinize kolay gelsin. Başka bir derste görüşmek üzere…

KAYNAK DOSYALAR: http://www.sanalkurs.net/zip/yaprak.zip

 
-Resim 16-

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here