Ana sayfa Foto Galeri Bir Leica”nın hikayesi…

Bir Leica”nın hikayesi…

0

 

 

Görselde gördüğünüz puantiyeli papyonlu kişinin adı Oskar Barnack. Leica fotoğraf makinelerinin ilk geliştiricisi. 1879, Almanya doğumlu ve ilk olarak mercek departmanında çalıştı. Wetzlar’da mikroskop geliştirmeye başlayan Barnack, aynı zamanda fotoğraf çekmeye oldukça tutkundu. Astım problemi yaşadığı için o dönemin ağır fotoğraf makinelerini taşımakta zorlanıyordu. Ernst Leitz firmasından ayrıldıktan sonra Leitz’in geliştirme bölümünde görevlendirildi. Bu esnada fotoğraf çekmek için daha gelişmiş bir fotoğraf makinesi üzerinde de çalışmaya başladı. Savaşın etkili olduğu dönemlerde ilk 35 mm’lik makineyi üretti. çalıştığı Leitz bu makinelerden sadece 100 adet satarak 1925 yılında ilk çıkışı gerçekleştirdi ve 35 mm fotoğrafçılar arasında bilinir oldu.

Barnack için bir müze bulunuyor ve bununla birlikte Word Press Photo komitesi 100. senesinde Barnack onuruna bir ödül töreni düzenledi.

 

Fotoğraf 1914 yılından. New York caddelerinde o döneme göre oldukça küçük boyutlu olan fotoğraf makinesi çevrelerde garip bakışlarla karşılanıyordu.

 

Barnack’ın geliştirdiği ilk Leica’ya bakıyorsunuz. Geriye sadece bir tane kaldı ve özel bir kasada sergileniyor.

 

Almanya’dan bir kare…

 

Ağır yağışlar nedeniyle göle dönmüş Wetzlar sokakları. Barnack’ın çektiği bu fotoğraf, ayrıca gazetecilik ve muhabirlik gibi mesleklere de yön verdi.

 

Ilse Berg’in Lica ile ilk çalışması. Sene 1931

 

1956 senesinden bir Dünya Kupası hatırası. Herkes maçı izlerken bu dalmaçyalı dostumuz maçı umursamıyor. Dişi köpeğe mi bakıyorsun?

Fotoğraf Walter Vogel tarafından çekildi.

 

1956 senesinden bir amcanın kahve keyifi.  Fotoğrafı çeken, Franz Hunmann

 

Meşhur Berlin zaferinin orijinal fotoğrafı. Kızıl Ordu 195’te Berlin’e girdi ve Hitler’in kısmen yenildiğini simgeleyen fotoğraf, Jewgenij Chadej tarafından çekildi. 

 

 

Paris’te, ikinci Dünya Savaşı’nınn sona ermesi ve kutlamalar.

 

1932’den bir fotoğraf. Rüdenplatz’ta Anton Stankowski’nin ışık-gölge çalışması.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here