Ana sayfa Donanım Bir iWatch”un garip hikayesi…

Bir iWatch”un garip hikayesi…

0

Okuyucular, bu “duyum”, “dedikodu”, “sızıntı bilgi” haberlerine ne kadar itibar ediyor bilmiyoruz fakat, çoğu duyumlar şirketlerin PR çalışmalarının sonucu olduğunu tahmin ederek bizler de sayfalarımıza taşıyoruz. Ancak, akıllı telefonlar kullanıcılara sunulduğundan beri kesinlikle en fazla “sızıntı” bilgi iPhone‘lar ile ilgili gelmiştir. 3B ekran olacağı, bükülebilir ekran olacağı geçmiş yıllarda da söylendi durdu. 

Apple‘ın son yıllarda yarattığı kafa karışıklığı ise, basına iWatch olarak yansıtılan Apple‘ın sağlık sektörüne yönelik çıkartacağı akıllı saat. Aralık 2013’ten beri gelen haberler iWatch‘un özelliklerini kafamızda belirleyemeyecek kadar hergün farklı özellikler duyurulsa da asıl problem cihazın isiminde: “iWatch” mu? “iTime” mı? 

Aralık 27, 2012 

İlk iWatch taşını ortaya bir çin kaynaklı site tech163.com attı. Yazılana göre, Apple, Intel ile anlaşmış iOS işletim sistemli bir akıllı saat üzerine çalışılıyordu. Bluetooth bağlantıları, 1.5’lik OLED ekran ilk çıkan haberdi. Yani, ilk göz ağrımız.

2013’ün Şubat ayı…

Bu sefer devreye New York Times girdi ve Apple‘ın iWatch için bükülebilir ekran tasarımında çalıştığını ilk olarak New York Times belirtti. Aslında, iPhone için olmasa bile Corning Glass teknolojisinde “bükülebilir ekran” tasarımının yapıldığı firmalar tarafından açıklanmıştı.

12 Şubat 2013

Bu sefer Bloomberg devreye girdi ve Apple‘ın iWatch‘u geliştirmesi için 100 yeni işçi aldığı söylendi. üstelik, Apple‘ın baş mühendisi James Foster bu ekibin başına geçirildiği de söylendi. 

4 Mart 2013

iWatch ile ilgili asıl bomba haber bu tarihte geldi: Tam 100 görevlinin üzerinde çalıştığı iWatch, 2013 yılının sonunda piyasaya sürülecekti.

 

 

14 Temmuz 2013

Şimdi de The Financial Times devreye girdi. Habere göre, Apple iWatch için 100 işçiyi daha göreve getirmişti. Ayrıca iWatch‘un 2013’te geleceğini halen iddia ediyorlardı.

7 Kasım 2013

2013 yılının sonunda piyasaya çıkartılması beklenen iWatch’un fiyatı bile deşifre edilmişti. Cihaz, 5 ile 10 milyon arası satış grafiği ile 350 dolardan alıcı bulacaktı.

11 Kasım 2013

“iWatch, evleri de kontrol edecek!” başlıkları ile haberler yayılmaya başladı. Bir analist olan Brian White’ın açıklamalarına göre, iWatch akıllı ev sistemlerinin bir parçası olacaktı.

2 Şubat 2014

Apple‘ın iWatch‘lar için tasarladığı yeni bir pil sisteminin patentini aldığı söylendi. Haber önceki gibi The New York Times’dan gelmişti. Habere göre, Apple standart pilleri iWatch’a uyarlamayacaktı ve manyetik bir pil sistemi iWatch‘larda bulunacaktı.

27 Ağustos 2014

üzerinden çok geçmedi. Apple‘ın iPhone 6 için düzenleyeceği  etkinlikte iWatch‘u tanıtacağını bizler de yazdık. iWatch‘un HealthKit ve HomeKit platformlarının bir parçası olacağı kesinleşti.

29 Ağustos 2014

Asıl kafa karışıklıkları bu tarihte başladı. Bazı kaynaklar 2015’e yetişmeyeceğini ve adının da “iWatch” değil, “iTime” olacağı dedikoduları çoğalmıştı. Gözler, yarın gerçekleşecek Apple etkinliğine çevrildi.

İşte, Apple iWatch‘un hikayesi. Hemen-hemen 2 yıldır hakkında haberler çıkan iWatch’un yarın tanıtılacak olduğu çok güçlü bir ihtimal olsa da, ne zaman piyasaya sürüleceği halen belli değil. 2015 Aralık ayı en büyük ihtimaller içinde. Belki de, asla bir iWatch göremeyeceğiz

Sene 23 Ekim 2025

Apple, akıllı saatini kasım ayında piyasaya…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here