Ana sayfa İnternet Bir grup nasıl dağılacağını önceden düşünür mü?

Bir grup nasıl dağılacağını önceden düşünür mü?

0

İstanbul kapsamında izlediğim “Shut Up and Play The Hits” filmini izlediğimden beri bu soruyu düşünüyorum. Daha doğrusu filmdeki gazetecinin James Murphy”ye sorduğu “Bir grubu kurduğunuzda onun nasıl sonlanacağını düşünür müsünüz?” sorusu kafamda dönüp duruyor

“Shut Up and Play The Hits” filmini izlemek için bir araya gelmiş olan topluluk olarak 108 dakika boyunca LCD Soundsystem”in son konser yolculuğunu ve konserden kesitler içeren belgeseli izlemeyecek miydik? Peki bu kafaları karıştıran soru nereden çıktı? Hem de daha filmin başında, daha 9. dakikada reva mı? Sahiden bir müzik grubu kurulurken nasıl sonlanacağını düşünür mü?
 

 
Bugüne kadar gerek işim gereği, gerekse de arkadaşlıklarım nedeniyle birçok grubun kurulma ve maalesef dağılma aşamalarına birebir tanıklık ettiğimden hiçbir grubun daha ilk günden son günü düşündüğünü sanmıyorum. Ama sona yaklaştıkça bunu şık bir şekilde noktalamak için uğraşanını da görmedim desem yeridir. Belki de bu yüzden LCD Soundsystem dağılacaklarını açıkladığında ve bunu muazzam bir konserle yaptığında yumruk yemiş gibi olduk. üzerine de “Shut Up and Play The Hits” gibi bir yapım gelince kendilerini bu denli “son”a hazırlayan bir ekibin her şey bittikten sonra bir restoran masasındaki bir araya gelişlerini izledikten sonra şaşkınlığımız daha da arttı belki de.

Biz bu tarz “arkadaşça bitirişlere” alışık değiliz. Genele baktığımızda ya “müzikal farklılıklar” kisvesi altına ötelenen durumlar görüyoruz, ya da iyice ayyuka çıkmış tartışmalar, söz düelloları. Ama söz konusu LCD Soundsystem olunca bunların hiçbirisi yok. En ufağından bir “biz niye bitiriyoruz” durumu da yok. Tüm grup üyeleri bu sonu kabullenmiş, hem de kabul etme zorunlulukları olmaksızın.

 

Tekrar “Bir grubu kurduğunuzda onun nasıl sonlanacağını düşünür müsünüz?” sorusuna dönersek ve yanıt bulmaya çalışsak… Haydi şöyle yapalım, kendinizi bir grup kurarken hayal edin ve düşünün bakalım o heyecanla, o gelgitlerle sonunuzu düşünür müsünüz? Ya da son konserinizin nasıl olacağını? Konserin son şarkısını bile seçmek hayli stresli bir işken son konseri hayal etmek, bir de günü gelince tasarlamak… çok zor geliyor kulağa değil mi? Hem zaten bir grup ilk günden son gününü düşünür mü?
 

 
Bize bu soruyu soran LCD Soundsystem cephesinde de aslında bu sorunun yanıtı yok. James Murphy”nin alışılagelen tüm sınırlamaları alt üst ettiğini ve 30″larının son demindeyken “bir albüm yapacağım” diyerek ortaya çıktığını hesaba katarsak karşımızda türünün son örneği bir adamla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz bir yandan da. Müzik dünyasına LCD Soundsystem gibi etkisini uzun yıllar sürdürecek bir grubu yaratan Murphy, emeklilik yaşantısından sıkılır mı günün birinde bilinmez; ancak giderken bizlere sunduğu “Shut Up and Play The Hits” yapımının bize öğrettiği birçok unsur var.

Bu yazının konusu olan soruyu bir kenara bıraksak, filmden çıkarsak bile James Murphy”nin sadece David Bowie ile ilgili söyledikleri bile başlı başına bir ders niteliğinde. Ya da son LCD Soundsystem konser görüntülerinden konser ve hayranlık üzerine de öğreneceğimiz çok şey var. Bu yüzden izleme imkanınız olursa mutlaka “Shut Up and Play The Hits”i izleyin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here