Ana sayfa Donanım Bir garip hayat hikayesi: Intel-Nvidia, AMD-ATI

Bir garip hayat hikayesi: Intel-Nvidia, AMD-ATI

0

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemci ve ekran kartı yonga setleri artık eskisi kadar rağbet görmüyor. 2007 yılında ilk dokunmatik telefon iPhone ile başlayan mobil cihaz furyası giderek ataklarını sıklaştırdı. Hatta bu ataklardan Apple; rakiplerine çokça gol atıp durdu. Intel ve Nvidia“nın, mobil cihazların daha esamesi bile okunmazken elde ettikleri satış başarıları, iki firmayı da yanıttı.

 

 

Bir garip hayat hikayesi: Intel-Nvidia, AMD-ATI

 

 

 

Nvidia“nın 2007 döneminde, iPhone“un çıkışıyla beraber rakibine yaptığı birleşme teklifini Intel elinin tersiyle itmiş. Intel, bu konuyla ilgili olarak rakibini; “Paragöz” olmakla suçlamıştı. Nvidia da aynı sertlikle Intel”e cevap vermişti. Nvidia konuyla ilgili olarak Intel“e; “Korkak” demişti. Bir zamanlar piyasayı kasıp kavuran iki firma için işler hiç iyi gitmiyor. Küçümsedikleri rakipleri AMD ve ATI satışarda rakiplerinin önüne geçti. Peki, ne oldu da firmalar bu duruma geldiler? Başlıklar halinde ele alalım

 

1-) Intel-Nvidia

 

Eski ATI bünyesinde yer alan mühendisler, firmadan edindikleri tecrübelerini yeni ekran kartlarına uyguladılar. Eski ATI çalışanları, Nvidia firmasını kurdu. İlk başlarda fazla popüler olmayan ekran kartı firması, Voodoo“nun çöküşüyle altın çağını yaşadı. Voodoo“nun yüksek maliyetli ve çağın ötesinde olan ekran kartları, çok az kesim tarafından satın alınabiliyordu.

 

 

Bir garip hayat hikayesi: Intel-Nvidia, AMD-ATI

 

 

 

Hatta ilk SLI-Crossfire dediğimiz çift ekran kartını yan yana bağlama projesi de Voodoo firmasının bir ürünüydü. Voodoo firması altın çağını çok az yaşayabildi. Ekran kartı maliyetini düşürme ve ekran kartlarının yersiz aşırı ısınması gibi sorunlar firmanın iflas bayrağını çekmesine neden oldu. özellikle pasif soğutmalı; “Aktif fansız” ekran kartı projesi, firmanın hazin sonunu hazırladı. Genç Nvidia da bünyesine ad yapmış ve kapatılmış firmaları, kadrosuna katarak işe başladı: “Voodoo ve PhysX” Nvidia ilk başlarda ekran kartı fiyatlarını düşük tuttu.

 

Düşük tutmasıyla da piyasada kendine sağlam yer edindi. özellikle (2000-2004). 2004 yılından sonra başlayan yüksek fiyatlı ekran kartı satışları firmayı tamamen sarsmasa da ilerleyen yıllarda sarsılmasına neden oldu. (2005-2010) 2010 yılından sonra ise ekran kartı fiyatları, Nvidia cephesinde tamamen yükseldi.  Artık piyasada giriş-orta-üst seviye denilen bir ekran kartı kalmadı. Ortanın üstü ve üst seviye ekran kartı dışında, akıcı bir şekilde oyun oynamak imkansız hale geldi. (özellike Nvidia için) Intel ise 90″lı yıllardan beri hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

 

 

Bir garip hayat hikayesi: Intel-Nvidia, AMD-ATI

 

 

 

Intel de düşük seviyeli işlemci fiyatlarını; “1995-2005” yılına kadar sürdürdü. 2005 yılından sonra ise işlemci fiyatlarında artış yaşandı.Intel; işlemcilere çeki düzen vermeyi; “Core i3, Core i5, Core i7” ile becerdi.  Intel‘de durum rakibine göre tam tersi bir durumda.  Core i3“lü bir işlemci ile oyunlar akıcı şekilde oynanıp, işlemler rahatlıkla gerçekleştiriliyor. özellikle Intel ve Nvidia kaymağı soket değişimleriyle yediler.

 

İşlemcilerde LGA soketlerinde yaşanan değişiklik, ekran kartlarında; PCI ve AGP soket değişimi ile devam etti. AGP 4X, AGP 8X, PCI Express X16, PCI Express X16 2.0. Nvidia“nın altın çağını yaşadığı dönemler oldu. Nvidia‘nın ününe ün kattığı olay ise ilk DirectX 10 destekli ekran kartını, 2007 yılında tanıtmasıyla oldu.  İki firmanın satışlarda düşüş yaşamasının en temel nedeni birleşememeleri oldu.

 

 

Bir garip hayat hikayesi: Intel-Nvidia, AMD-ATI

 

 

 

AMD-ATI birleşmesi şirketin dönüm noktası oldu. Rakiplerinin gerisinde kalan firma “ATI-AMD“, rakiplerini şu an yakalamış durumda. İşlemcilerde Intel hala üstün görünse de ekran kartı cephesinde AMD ucuz fiyat politikasıyla bir adım önde.  Aslında işlemci de ucuz; lakin AMD“li ana kart temin etmek ve işlemcisi bulmak hala pazarda sıkıntı oluşturuyor.

 

Birinci yazı dizimizi burada noktaladık. Devamı gelecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here