Ana sayfa Makale Bir fotoğrafçı ve Apple TV

Bir fotoğrafçı ve Apple TV

0


Apple TV, multimedya konusunda büyük ama boyut olarak minik bir mucize. Bir hazine adeta ve onu kullanmayı seven çok sayıda teknoloji meraklısı var. Türkiye”de de yoğun ilgi gören ve gördüğü ilgi her geçen gün daha da artan Apple TV“yi bir teknoloji aşığı, bizler için anlattı. Genç fotoğraf sanatçısı Erdem Genç, hayatında önemli yeri olan Apple TV”yi ne şekilde kullanıyor? Apple TV”de hangi eksikliklerini ortadan kaldırıyor? İşte yanıtlar…

Apple TV“nin hayatımdaki yeri gerçekten önemli. Bu teknolojik aygıtın bana sağladığı faydayı gerçekten çok seviyorum. Bu sevgimi, hayatımdaki en önemli ilham kaynağım olan ve tutkuyla bağlı olduğum mesleğimle ilişkilendirerek ifade etmeye çalışacağım.

Profesyonel fotoğrafçıyım ve kendi mesleğimdeki evrimi Apple TV ile karşılaştırmaya çalışacağım. Biz yıllarca filmli makineler ile fotoğraf çektik, onları tab ettik ve çoğalttık. Bunlar bizim gerçeklerimizdi. Fotoğraf meşakkatli bir olguydu inanın. Artık öyle değil; dijital dünyaya geçtik ve fotoğraflara duvar yerine bilgisayar ekranında bakmaya başladık. Bu değişim bizi fotoğrafa elle dokunmamız gerekmediğine inandırdı. Dokunmuyoruz ve bir bilgisayar ekranına bakmak yetiyor artık.

8 senedir fotoğraf çekiyorum ve duvarımda 1 tane bile fotoğrafım yok. Bu yeterince açıklayıcıdır sanırım. Ayrıca film delileri olarak yıllarca DVD“ler biriktirdik ve kitaplıklarımızda kitaptan çok DVD kutuları yer aldı. Ardından internet hızlandı ve filmleri internetten indirmeye ve hard disc”lerde arşivlemeye başladık. Apple TV tüm bu anlattıklarıma son verdi. İyi ki verdi. Artık görsel her şeyimi Apple TV“ye yüklüyor ve istediğim filmi Apple TV”me indirerek izliyorum.

Makalenin devamı için sonraki sayfaya tıklayınız…

 

Minik Apple TV”nin getirdiği büyük şeyler…

Vimeo web sitesini çok aktif kullananlardan birisiyim ve artık sadece Apple TV ile kullanıyorum. Yüksek çözünürlükte izlemeye olanak sağlıyor olması da ayrı bir güzellik. Ayrıca iPad ve iPhone”umdaki video ve fotoğrafları da remote ile Apple TV”me yansıtabiliyorum. Bu da benim için bir başka harika özellik diyebilirim. Düşünsenenize bir fotoğrafın, bir projeyle bağdaştırılması lazım ve daha önce akıllı telefonumla çektiğim bir fotoğraf bu noktada örnek teşkil edebilecek durumda. Tesadüf işte ve iPhone”daki görüntüyü alıp duvara yansıtabiliyor, birçok kişiye aynı anda sunum gerçekleştirebiliyorsunuz. İşte bu diyebiliyorsunuz. Apple TV sayesinde!


Apple markasına aşina herkes iTunes”u beğeniyle kullanır. Video içerik denildiği zaman ise akla ilk YouTube gelir. Apple TV, iTunes ve YouTube kullanıcıları için de çok efektif bir alet. Aslında anlatmaya çalıştığım şu; eğer görsel birşeyler yapıyorsanız ya da görsel şeyleri seviyorsanız kesinlikle evinizde bir Apple TV olmalı. Apple TV artık hobi amaçlı kullanımdan çıktı ve Türkiye”de de satışa sunularak belli bir kitleye ulaştı. Bundan 3 sene sonar herkesin evinde bir Apple TV olacak. Buna kalben inanıyorum.

Yazar: Erdem Genç, MacLine

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here