Ana sayfa Donanım Bir fotoğraf efsanesi: Leica

Bir fotoğraf efsanesi: Leica

0

Sokak yaşamını karelere dönüştüren ünlü Fransız belge fotoğrafçısı Henri Cartier-Bresson, Leica”nın bir tutku olduğunu “O benim gözümün uzantısıdır” diye anlatır.
 

Ayaklı ve tahta büyük bir kutu olan fotoğraf makineleri bir cebe sığdığında, Leica dünyaya gözlerini yeni açmıştı. Leica, Leitz adıyla ilk olarak 1849 yılında mercek ve mikroskop üretimi için Almanya’nın Weltzar kentinde kurulur. İlk kamera modeli ise, Oskar Barnack tarafından 1914 yılında geliştirilir.

Dünya ikinci savaşını yaşarken Alman kentlerini bombalayan Amerikan ve İngiliz savaş pilotları, Frankfurt üzerine geldiklerinde daha dikkatli olmaya başlamıştı. Bu şehrin Wetzlar ve Solums kasabaları kesinlikle bombalanmamalıydı. çünkü Leica’nın üretildiği bu kasabalarda mercekler, toprak altında soğumaya bırakılmıştı. 21 yıllık bu nadasta, 50 binden fazla merceğin sarsılmaması gerekiyordu. Aksi halde sarsıntının yaratacağı küçük bir hava kabarcığı ya da leke, bu benzersiz mercekleri sadece bir çöp haline getirecekti.

 

 

Küçük film büyük fotoğraf

Geniş formatlı kameralar, daha küçük, hafif, sessiz ve gösterişsiz makinelere Leica ile dönüştü. Bu makinelerde 36 poz için yeterli uzunlukta, 35 mm”lik negatif film kullanılıyordu. Leica, 36 pozluk rulo negatif film kullanılan ilk makinedir ve her çekilen fotoğrafın ardından yeni bir film koyma ihtiyacını ortadan kaldırmıştır. 50 mm”lik odak uzunluğuna sahip objektiflerinin film üzerinde yaptığı keskin odaklama, Leica ile çekilmiş fotoğrafların diğerlerinden ayrılmasını sağlıyordu. Küçük grenlere sahip sinema filmi kullanılan bu makineler, şimdiki deyimiyle yüksek çözünürlüklü fotoğraf kavramını ortaya çıkardı.

Kimi modelleri cebe sığabilen, pil gerektirmeyen, bakım bile yapılmadan sorunsuz olarak 40 yıl çalışan Leica, soğuktan ve sudan etkilenmeyen bir fotoğraf makinesi.
 

 
Leica, ilk yeniliğini 1930 yılında ürettiği I (C) modelinde değişebilen lens kullanarak gerçekleştirdi. 1954 yılıyla beraber efsane M serisi fotoğraf makinelerini üretmeye başladı. İlk üretilen M3, kullanımı kolay ve hafifti. M serisi makinelerin modelleri, biraz karmaşık biçimde M3, M2, M1, M5 ve M4 şeklinde üretildi. M5 ise, tamamen yeni bir modeldi, fakat fazla tutulmadı.

Tamamen elektronik ayarlı otomatik makine ise, M7 modeliyle sağlandı.
Leica”nın en önemli özelliği, her zaman lenslerinin ve gövdelerinin ortalamanın çok üzerinde özelliklere sahip olması. ?öyle ki, M7 serisi bir makine iyi bir bakımla yaklaşık 100 yıl kullanılabiliyor. Bu özellikleri sayesinde, bir M7 Hermes Leica”yı ancak 14 bin dolara yani, ortalama bir otomobil fiyatına satın alabilirsiniz.

 

 

SLR”a geçiş devri…

Teknolojinin gelişimi ve üretimin ucuzlamasıyla beraber, SLR (Single Lens Refleks) denilen paralaks ve ışık ölçüm hatalarının olmadığı makineler üretilmeye başladı ve bu durum Leica modellerinin satışını düşürdü. Leica, SLR tipi ilk makinesini 1964 yılında üretti. Leica ile Panasonic”in gerçekleştirdiği işbirliği ise, dijital sensor içeren Digilux serisini ortaya çıkardı.
 

Leica”nın en son yeniliği, 2004 yılında dünyada ilk defa aynı gövde üzerinde değisebilir dijital veya film kullanan bir R serisi makineyi üretmesiydi. Leica’nın Rangefinder modelleri, dış çekimler ve zor şartlar için geliştirildi. Bu seri özellikle doğa, belgesel, savaş gibi alanlarda çok başarılı olmuştur. Dünya tarihiyle yolu çok kez kesişen Leica ile ilgili o kadar çok hikaye anlatılır ki, efsaneyle gerçeklik tek yumurta ikizi olmuştur artık. Eddie Adams, Güney Vietnam”da bir polis şefinin bir gerillayı sokak ortasında öldürmesini, Kordi ünlü CHE portresini çekerek bir idolün yaratılmasını, Ara Güler eski İstanbul”un yüzünü bir belgesele dönüştürmeyi işte bu makinelerle gerçekleştirdi.

 

 

Leica”dan 4 yeni model

Leica”nın bir diğer özelliği, yaygın olarak koleksiyonlarının yapılmasıdır. örneğin, ABD Miami üniversitesi Sanat Koleksiyonu”nda 1200 Leica sergileniyor. Fotoğraf makinelerinin devrimcisi Leica”nın mercekleri, bugünün fotoğraf ustalarına göre halen türünün en iyi örneği. Leica, bugün de bilgisayar destekli mercek tasarımlarıyla, daha güçlü lens ve makineler üretmeye devam ediyor.


 
Dünyanın en iyi lens ve fotoğraf makinelerini üreten Leica, 2010 yılıyla beraber Türkiye”de Yalçınlar”ın distribütörlüğünde olacak. Yalçınlar Leica”nın Türkiye fiyatlarını, öTV ve KDV oranlarına rağmen Leica”nın üretildiği Almanya”daki seviyesinde sunacak. Hem amatör hem de profesyonel kullanıcılar için birçok modele sahip Leica, 4 yeni modeliyle Yalçınlar mağazalarında yerini aldı.

İşte bu yeni modeller:
 

 


Leica D-LUX 4:
Amatör çekim yapanlar için en iyisi. Bu yeni kompakt model, güçlü bir optiğe ve geniş sayıda ayar seçeneğine sahip. Sınıfına göre oldukça büyük denilebilecek 1/1.63 inç büyüklüğünde CCD görüntü sensörü bulunuyor.10 megapiksel, 4x dijital zoom ve 3″ LCD ekranlı cihazın, 24 – 60 mm odak uzaklık değerlerine sahip Leica DC Vario-Summicron 5.1-12.8 mm f/2.0-2.8 ASPH objektifi var.
 
 
  Leica X1:
Amatör üstü çekim yapan fotoğraf meraklılarının tercihi Leica X1, geleceğin klasiği olma yolunda… 12.2 megapiksel çözünürlüğü ve kompakt boyutları ile yeni standartlar getiren bu makinede, dijital SLR modellerde bulunan APS-C format CMOS sensörüne yer verilmiş. Makinenin CMOS görüntü sensörüne Leica ELMARIT 1:2.8/24 mm lens eşlik ediyor.

 

 

Leica M9:
Amatör üstü ve fotoğraf sanatçılarının tercihi Leica M9, dünyanın 24 x 36mm sensörlü ilk dijital ‘rangefinder’ fotoğraf makinesi. Dünyanın en küçük full frame sistem makinesi olan M9, 18.5 megapiksel çözünürlük ve özel veri işleme prosedürleri kombinasyonunu bir arada sunuyor. 2.5″ LCD ekran ve 5212×3472 maksimum çözünürlük ile her türlü çekim koşullarında, en iyi görüntü kalitesini sunuyor.
 
  Leica S2:
Kaliteyi arayan profesyoneller için üretilen S2, Leica S-Sistem olarak adlandırılan yeni bir dijital fotoğrafçılık sistemine sahip. 37.5 megapiksel görüntü çözünürlüğü bulunan cihazın, 3″ LCD ekranı ve 35 mm full frame SLR modelinde tercih edilen sensöre kıyasla yüzde 56 daha büyük bir sensörü bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here