Ana sayfa Sektörden Biometrik vesikalık fotoğraf hakkında bilinmesi gerekenler

Biometrik vesikalık fotoğraf hakkında bilinmesi gerekenler

0
Yapılan yasal değişiklikle, 1 Kasım 2005 tarihinden geçerli olmak üzere vesikalık fotoğrafların “Biometrik” özelliklere sahip olabilmesi için bazı kıstaslar belirlendi. Belge müracaatları sırasında yeni tarihli, 45×35 mm ebadında ve yüzden çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın ibrazı isteniyor. Vesikalık fotoğraf için talep edilen ve dikkat edilmesi gereken özellikler ise şu şekilde:

Biçim: Fotoğraf üzerinde yüz tam ortalanmış ve çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalıdır. Yüz kısmının yüksekliği fotoğrafın %70 ila 80 bölümünü kaplamalıdır. (Yüz yüksekliği 32 ila 36mm arasında olmalıdır). Kişinin yüz kısmı küçülmeden, başı ve saç şekli tamamen görünür olmalıdır.

Keskinlik ve zıtlık: Yüzün her kısmı keskin, net ve zıtlığı(kontrast) iyi olmalı

Işık: Yüze eşit ölçüde ışık yansımalı, yansımalar (refleksiyon) veya gölgeler olmalı. Ayrıca gözler kırmızı çıkmamalı.

Arka fon: Arka fon tek renk, açık, desensiz (tercihen yansız gri tonda) olmalı. Yüz ve saçlar ile iyi bir zıtlık(kontrast) oluşturmalı. Açık renk saçlarda; mümkünse orta tonda bir gri, koyu renk saçlarda ise; açık gri arka fon olmalı. Fotoğraf üzerinde sadece kişinin kendisi görünmeli (başka kişi ve nesneler fotoğrafta yer almamalı), arka fonda gölgeler oluşmamalı.

Fotoğraf niteliği:Fotoğraf yüksek kaliteli kağıt üzerine basılmalı ve asgari 600 dpi çözünürlükte olmalı (leke ve bükülmeler olmamalı). Fotoğraf üzerinde renkler yansız olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalı.

Başın konumu, yüz ifadesi ve bakış yönü: Başın öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük (yarı profil) olması kabul edilmez. Kişi yansız bir yüz ifadesi ile, ağzı kapalı olarak ve doğrudan objektife bakarken fotoğrafı çekilmelidir. Gözler açık, iyi görünür şekilde olmalı, gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesi ile kapatılmamalıdır.

Gözlüklüler: Gözler, açık ve net bir şekilde görünüyor olmalı (gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü olmamalı). Gözlük camının kenarı veya çerçeve göz önüne gelmemli.

Baş örtüsü: Baş örtülü vesikalık fotoğraflar genellikle kabul edilmemekte, ancak bazı durumlarda istisnalara izin verilmektedir. Bu durumda yüz, çene ucundan alına kadar görünür olmalı. Yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here