Ana sayfa Haber Binlerce sekme açabileceğiniz, ışık hızındaki “Firefox Quantum” geliyor

Binlerce sekme açabileceğiniz, ışık hızındaki “Firefox Quantum” geliyor

0

Mozila, FireFox 57 beta”yı yayınladı. Bütünüyle değişikliğe uğrayan yeni tarayıcının önümüzdeki ay kararlı sürümü yayınlandığında “Firefox Quantum” olarak adlandırılacak.

Mozilla, Firefox 57 beta”nın duyurusunda yaptığı açıklamada “Versiyon numarası olan 57, yaptığımız değişikliklerin büyüklüğünü göstermeye ve yeni Firefox”un ne denli hızlı olduğunu ifade etmeye kafi gelmeyeceği için gelecek sürümü “Firefox Quantum” olarak adlandıracağız” deniyor.

Firefox Quantum, 2008 yılında Google”ın yayınladığı Chrome”dan sonra kaybettiği kullanıcıları tekrar kazanma ve 2000″li yıllarda olduğu gibi tarayıcı savaşında yerinden edilmesi imkansız bir tarayıcı olarak yer edinme maksadını güdüyor.

Firefox”un masa üstü kullanım oranı 2010 yılında %30 civarında iken bugün %14″ten daha az. Mobil ortamda ise %5″in altında.

Yeni sürüm, Mozilla”nın yürüttüğü çalışmaların zirvesini oluşturuyor. Project Quantum adı verilen çalışma, Firefox tarayıcı motorunun günümüz masaüstü ve mobil donanımlarının çok çekirdekli işlemci ve ekran işlemcilerinden faydalanarak çok daha hızlı ve sorunsuz bir tarayıcı deneyimi edinmeyi sağlamaya dönük.

Electrolysis adı verilen diğer bir proje ise tarayıcının aynı anda birden fazla işlemi çalıştıracağı şekilde yeniden tasarlayarak, hız ve hafıza kullanımını optimize ediyor. Firefox 57″da “Quantum Flow (Quantum Akışı)” adı verilen proje sayesinde kullanıcılar birkaç saniye içerisinde 1.000″in üzerinde sekme açabiliyorlar.

Siz de onlarca sekme açanlardansanız, son Firefox yapımı sizin için en uygun seçenek olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here