Ana sayfa Haber Binlerce dolar değerindeki Bitcoin’i IŞİD’e gönderen kadın tutuklandı

Binlerce dolar değerindeki Bitcoin’i IŞİD’e gönderen kadın tutuklandı

0

Bitcoin artık her amaç için kullanılan para birimi haline geldi. Bunun son örneğine, Amerika”da yaşanan bir olayda şahit oluyoruz. Long Island”da yaşayan bir kadın, bankalara sahte bilgiler vererek dolandırdıktan sonra, on binlerce dolar değerindeki Bitcoin”i, IŞİD militanlarına gönderme suçuyla tutuklandı.

İddiaya göre Zoobi Shahnaz adındaki 27 yaşındaki kadın, daha sonra Suriye”ye kaçmayı planladı fakat, JFK havaalanında durduruldu. çarşamba günü tutuklanan kadın hakkında banka dolandırıcılığından ve 4 ayrı kara para aklama suçundan dava açıldı.

ABD savcı vekili Bridget Rohde yaptığı açıklamada “İddiaya göre sanık Zoobia Sahnaz, banka dolandırıcılığı tasarlama, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri satın alarak, kıtalararası ülkelerde bulunan teröristlerin hesabına gönderme iddialarıyla suçlanıyor” dedi.

Daha önce Manhattan hastanesinde laboratuar teknisyeni olarak çalışan Shahnaz, 22.500$ kredi ve çok sayıda kredi kartı alarak yaklaşık 62.000$ değerinde dijital parayı online ortamda satın aldı.

Daha sonra dijital dolarları Pakistan, çin ve Türkiye”de bulunan terörist organizasyonun üyelerine gönderen Shahnaz, geçtiğimiz yıl Syrian American Medical Society ile birlikte ürdün”e seyahat etmiş, IŞİD”in hakim olduğu mülteci kamplarında Suriye”li mültecilere tıbbi yardım sağlanmasına yardımcı olmuş.

Dedektifler aynı zamanda kadının, IŞİD”e adam kazandıran kişiler, finansörler ve savaşçılarla ilgili web sitelerini ziyaret ettiğini, IŞİD için savaşan kadınlarla ilgili makaleler okuduğunu tespit ettiler. “İslam Devleti: En Tanınmış Kadın Cihatçılar Kimler” başlıklı makaleyi okuyan Shahnaz, Google”da “IŞİD”in tıp öğrencileri” aramasını yapmış.

Shahnaz için banka dolandırıcılığından 30 yıl, her bir para aklama suçlarından ise 20″şer yıl hapis cezası talep ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here