Ana sayfa İnternet Bill Gates: “Ctrl+Alt+Delete bir hataydı”

Bill Gates: “Ctrl+Alt+Delete bir hataydı”

0

Geçtiğimiz günlerde Harvard üniversitesi’nde bir panele katılan Microsoft’un kurucusu Bill Gates Windows’a dair bir itirafta bulundu

Windows’taki diğer kısayollarla karşılaştırıldığında biraz fazla karmaşık gibi duran ama PC kullanıcılarının da artık çoktan alışmış olduğu ‘Ctrl+Alt+Delete’ kısayolunun bir hata olduğunu belirten Gates, aynı komutu sadece bir tuşla verebilmeyi amaçladıklarını fakat IBM çalışanlarının bu tek tuşu klavyeye dahil etmediklerini ifade etti.
 

Bahsi geçen kısayolun yaratıcısı David Bradley de kendisiyle yapılan bir söyleşide ‘Ctrl+Alt+Delete’ kombinasyonun nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Etrafımızdaki bütün tasarımcılar o komutu tek tuşla verebilmeyi istiyorlardı. Benim önerdiğim kısayol ekipteki mühendisler tarafından beğeniyle karşılandı ve nihayetinde kısa bir süre içinde onun kullanılmasına karar verildi. Bu kararı verirken ‘Ctrl+Alt+Delete’in kültürel bir fenomene dönüşebileceğini tahmin edemezdik.”

Günümüzde ‘Ctrl+Alt+Delete’ kısayoluyla ilgili yastıklar, şekerler, sticker’lar, tişörtler, anahtarlıklar ve yüzükler onun pop kültürde ne kadar etkili olduğunun göstergeleri. Aynı adla kurulan bir müzik grubu bile mevcut.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here