Ana sayfa Donanım Bill Gates çok kızgın

Bill Gates çok kızgın

0

Bundan bir veya birkaç hafta önce çoğu siteden önce gerek Nokia gerekse Microsoft ile ilgili özel haberler paylaşmıştık. Yine Microsoft ile ilgili çoğu yerde bulamayacağınız özel haberimizi sizinle paylaşıyoruz. Hepsi ve daha fazlası için haberimizi okumaya devam edin. Microsoft“ta bu aralar cadı kazanı kaynamaya başladı. Microsoft, yöneticilerden gelen açıklamalarla ya da yapılan tanıtımlarla ardı ardına yara almaya başladı. Tam Microsoft CEO“su Satya Nadella krizi çözüldü derken Stephen Elop, tüm ortalığı karıştırıverdi. Hatta bu karışıklığın cezası kendisine pahalıya mal oldu. Stephen Elop ile ilgili olay, MWC 2014“te patlak verdi. Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay önce Microsoft, Nokia“yı 7.1 milyar dolara satın almıştı. Finlandiyalı cep telefonu üreticisi artık Microsoft”un kanatları altındaydı.

 

 

 

Bill Gates çok kızgın

 

 

 

Stephen Elop, İspanyanın Barselona şehrinde gerçekleşen MWC 2014“te, Microsoft”un haberi olmadan ilk Android işletim sistemli telefonlarını tanıtmış. Bu tanıtım, Microsoft içinde büyük çalkantılara neden olmuştu. Peki Elop, MWC 2014“te hangi modelleri tanıttı? Elop; Nokia“nın X, X+ ve XL modellerini tanıtmıştı. Hatırlanacağı üzere modellerin isminin Normandy olması bekleniyordu. X ismini kimse beklemiyordu. X ismi Nokia telefonlarının, XBOX oyun konsollarının XBOX Live bölümleriyle uyumlu olmasından geliyor. Yani Android işletim sistemi üzerinden de XBOX Live”a destek gelecek.

 

 

Elop“un tanıttığı Android“li modeller aynı firmada çalıştıkları Windows Phone tasarımcısı Joe Belfiore“un olumsuz eleştirilerine maruz kalmıştı. Belfiore, Elop için; “Elop“un tanıttığı 3 model Androidli Nokia“nın hiçbirisi Windows Phone“un eline su dökemez, üstelik Microsoft firması adı altında Android işletim sistemli model tanıtımı hem beni, hem de şirketimizi derinden yaralamıştır, bundan dolayı kullanıcılarımıza karşı son derece mahcubuz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların mı etkisiyle yoksa planlar gereği mi bilinmez? XBOX departmanında taşlar yerinden oynadı. Microsoft bir hayli yüksek parayla Nokia“yı satın aldığı için Elop“un işine son verememekte. Elop“un işine son verdiği vakit Elop“a yüklü miktarda, 8 milyar doların üzerinde tazminat ödemek durumunda kalacak. Başarılı mı başarısız mı iş yaptığını bilemediğimiz Elop“a, Microsoft; XBOX departmanından sorumlu başkan görevine getirdi. Kimi uzmanlar bu kararın XBOX“a zarar vereceği yönünde açıklamalarda bulundu. Şimdilik tam olmasa da kısmen Elop“un Nokia“daki yetkileri elinden alındı. Microsoft“ta kötü gidişat devam etmekte.

 

 

 

Bill Gates çok kızgın

 

 

Bill Gates yaşanan en son olaylar ve bu kriz üzerine tüm çalışanlarını sert bir biçimde azarlayan bir e-posta gönderdi Gates; “İşinizi düzgün bir biçimde yapın, burada ne yapıyorsanız benim haberim olacak, son zamanlarda şirkete zarar verici açıklamalarda bulunuyorsunuz, burada kimse vazgeçilmez değildir, bundan sonra şirketi çok ciddi biçimde denetleyeceğim” şeklinde nota değerinde bir e-posta yayınladı. Hatırlanacağı üzere Bill Gates“ın Microsoft”un başına geçeceğine dair haberler paylaşmıştık. Bu son haberler krize giren Microsoft için tek çözüm kaynağının Bill Gates olduğunu gösteriyor. özellikle Windows 8“le başlayan düşük işletim sistemi satışları, XBOX ve Windows Phone ile devam etmekte. Şirket çalışanları şimdilik cepten yemekteler. önümüzdeki günlerde Microsoft ile ilgili son dakika haberleri duyacağımız kesin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here