Ana sayfa Haber Bill Gates atık suları arıtan icadını tanıttı

Bill Gates atık suları arıtan icadını tanıttı

0

 Bill Gates, günde 100.000 insanın atıklarından 86.000 litre içme suyu üretmesi halinde insanların daha sağlıklı yetişeceği ve birçok insanın hayatını kurtarabiliriz diye ifade ederek makinanın devasa potansiyeline dikkat çeken Gates, dünya halkının yüzde 40’ını oluşturan 2,5 milyar insanın duş ve tuvalete erişimi olmadığını ve her yıl 1,5 milyon çocuğun kirli su ve gıda nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti. Ayrıca gelişen ülkelerde tedavi olan hastaların yarısının kirli su nedeniyle hastaneye başvurduğuna dikkat çeken Gates, Omniprocessor isimli atıkları içme suyu kadar saf duruma getiren arıtma sistemine maddi destekte bulundu.

ABD, Seattle oturumlu ‘Janicki Bioenergy‘ mühendis şirketi , Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan sağladığı mali destek sayesinde Omniprocessor isimli arıtıcıyı üretti.  Proje kapsamında  Milyarlarca dolarlık serveti olan Gates, salı günü internet üzerinden yayınladığı bir videoda beş dakika içerisinde atık suyunu içme suyuna dönüştüren bir makina tanıttı.Proje ilk olrak Senegal’in başkenti Dakar’da yapılacak.  Daha sonra ise Hindistan ve Afrika ülkelerinde deneme yapılacağı belirtildi.

Omniprocessor nedir?

Bir yandan atık suyu içilebilir hale getirip, öte yandan ise insan atıklarından elektrik üreten ‘Omniprocessor‘ adında makinanın üçüncü Dünya’nın su tedariğini kökünden değiştireceği söyleniyor. üretilen elektriğin hem makinayı çalıştırmak, hem de suyu yöresel komünlere ulaştıracak kadar yeterli olduğu ifade edildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here