Ana sayfa Haber Bilişim genç nüfusu çekiyor

Bilişim genç nüfusu çekiyor

0

ABD teknoloji odaklı öğrenci yetiştiriyor ya Türkiye?

70″li yıllarda adı bile geçmezdi. 80″lerde yükselen değer oldu. 90″larla birlikte “gelişen iş sahası” olarak tanımlandı. 2000″lere gelindiğinde ise herkes onlara anlamadıkları işleri yapan “büyücüler” gözüyle baktı. Konu dijital meslekler. Artık asıl işi, ya da üzerinde eğitim aldığı konu ne olursa olsun, herkes ucundan kıyısından dijital dünya ile tanışıp “hibrid” meslekler ediniyor.

Bilgisayar bağlantılı ve merkezli meslekler, ABD”de geleceği meslekleri olarak tanımlanıyor. Amerikan ekonomisi ise daha çok, tabir yerindeyse, “inek öğrenci”ye ihtiyaç duyuyor. Eğitimciler ve teknologlar ise iki şeyin değişmesi gerektiğinin altını çiziyor: bilgisayarla ilgili işlerin yarattığı imaj ve liselerde okutulan fen derslerinin içeriği… Bu amaçla 10 bin fen bilgisi öğretmeninin 2015″e kadar eğitimden geçirilmesi ve bilgisayarla haşır neşir hale getirilmesi planlanıyor. çünkü ABD”de bilim, sanayi, kültür ve toplum, bilgisayar merkezli bir gelişme gösteriyor.

Facebook üyesi olmak, e-posta alıp yollamak işin en alt düzeyi olsa da bilgisayarla iklim simülasyonları yaparak hazırlanan ev ödevleri de bu gençleri geleceğe hazırlıyor. Google ve Microsoft gibi devler de bu gelişmeden yana olduğunu her fırsatta göseriyor. Şirket sözcüleri, bilgisayarla ilgili her alanın ilginç ve önemli olduğunu düşünüyor. önlerindeki en büyük engelin ise, bilgisayarla ilgilenen herkesin “yazılımcı” olarak kalacağı yolundaki yerleşik inanç olduğunu belirtiyorlar. Disney stüdyolarında çalışan bir bilgisayar animasyonu tasarımcısı, “Bilgisayar bana nasıl düşüneceğimi ve kuralları nasıl yıkıp, karmaşık sorunları nasıl çözeceğimi öğretti” diyor.

Türkiye”ye baktığımızda, bilgisayarların gerektiği ölçüde mesleklerin bir parçası olduğu görülüyor. Türk hacker”ların ünü dünyayı sarsa da, sıradan kullanıcı, bilgisayarla beklendiği kadar ilgili değil ve onu daha çok iş ya da eğlence hayatının bir parçası olarak görüyor. Okullardaki bilgisayar laboratuvarlarının sınırlı sayıda olması bir yana, ebeveynlerin “derslerini ihmal eder” gerekçesiyle çocuklarına bilgisayar almamakta direnmesi ise Türkiye”nin geleceği açısından düşündürücü bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here