Ana sayfa Mobil Bilimsel iPhone Uygulamaları

Bilimsel iPhone Uygulamaları

0

Bilim dünyasını cebinizde taşıyın
 

Bildiğiniz gibi Apple’ın devasa uygulama mağazası App Store’da on binlerce uygulama yer indirilmeyi bekliyor. Bu uygulamaların bir kısmı ise bilhassa bilim ve teknik meraklılarına hitap etmekte. Bilimin aydınlattığı ışıkta yeni keşifler yapmayı seviyorsanız, bilinmeyeni öğrenmek ilginizi çekiyorsa, kısacası bilim dünyasına meraklı biriyseniz, sizler için seçtiğimiz bu uygulamaları kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Starmap

Astronomiye merak duyuyor musunuz? Uzayın bilinmeyenleri size çekici geliyor mu? O halde Starmap’i edinmemeniz için bir engel yok! Starmap, adeta bir cep planetaryumu. Takımyıldızlarının bilgilerinden, gökyüzünde o anda hangi konumda bulunduklarına kadar birçok bilgiyi Starmap ile öğrenebilmek mümkün.

   starmap
Ayrıca, dilediğiniz herhangi bir zaman diliminde, bulunduğunuz konumdan uzayın genel yıldız haritasını da görebiliyorsunuz. Standart ve Pro şeklinde iki adet versiyonu bulunuyor. Amatör meraklılar için standart paket uygun. Astronomlar ve/veya teleskop sahipleri ise Pro’ya yönelebilir. Zira Pro, içerisinde yıldız haritalarından öte, NGC ve M galaksi kataloglarını, cüce gezegenleri, kuyrukluyıldızları, supernovaları da barındırıyor. üstelik, teleskop ile entegre çalışabiliyor. Uygulamanın iPad için HD versiyonu da bulunuyor.

Fiyat: 11.99$
 

genetic decoder   Genetic Decoder

Eğer biyolojiye ilgi duyuyorsanız, hücre yapılarını ve hücrenin yapıtaşlarını merak ediyorsanız, daha da önemlisi biyoloji ile ilgili bir üniversite bölümünde okuyorsanız, Genetic Decoder birçok sorunuza cevap verecek bir uygulamadır.

RNA kodonlarını girip, amino asit bilgilerini elde etmenize olanak sağlayan ve DNA bilgileri içeren uygulama, renkli görseller ve doyurucu bilgilerle donatılmış. Her amino asit molekülü için renkli görüntüler elde edebilmek mümkün. Kullanıcılar ayrıca listeden bir amino asit seçerek, onunla ilgili bilgileri araştırabilir, listedeki bilgiler arasında gezinebilir. ücretsiz olması ise uygulamayı cazip kılan bir diğer etken.

Fiyat: ücretsiz

 

AnatomyLab

İnsan bedenini en ince ayrıntılarına kadar anlatan bir uygulama AnatomyLab. özellikle tıp okuyan öğrencilerin, bilgilerini taze tutabilmesi, pratik yapabilmesini sağlıyor. Bunun dışında, genel olarak insan anatomisini merak eden kullanıcılar da AnatomyLab’ı indirerek, meraklarını giderebilir.

   anatomylab
Bedenin içerisinde yer alan organlara zoom yapabilir, parça parça inceleyebilir, çalışma alanı içerisinde etiketlendirebilir, insan anatomisini yeniden keşfedebilirsiniz. Kullanımı kolay, arayüzü sade. Menüler arasında kaybolmuyorsunuz.

Fiyat: 9.99$
 

scientific calculator   Scientific Calculator

Bilimsel hesaplamaları yaparken, çoğu zaman sıradan hesap makineleri işimize yaramaz. Zira birçok gelişmiş işlem gerçekleştirmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda bilimsel hesap makinelerine ihtiyaç duyarız. Eğer elimizin altında bir adet iPhone varsa, niye bilimsel hesap makinelerine onlarca TL para ödeyelim? Onun yerine, bu işler için geliştirilmiş uygulamalardan yararlanabiliriz. Scientific Calculator de, bu ihtiyacımızı etkili bir biçimde gideren bir uygulama. 

Girilen formülü hesaplayabilme, fonksiyon alabilme, 3 boyutta denklem çözebilme gibi yeteneklere sahip olan uygulama, çeşitli görsellerle içeriğini zenginleştiriyor. İntegral alma, polinom hesaplama, eksponansiyel fonksiyon hesaplama gibi özelliklerinin yanı sıra, grafik gösterme özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Fiyat: 0.99$
 

Measures – Units and Currency Converter

Matematik veya bilimin sayısal dallarından birileriyle biraz da olsa haşır neşir olduysanız, birim çevirme işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu fark etmişsinizdir. özellikle metrik sistemi kullanan ülkelerle kullanmayan ülkeler arasında yaşanan birim sorunu, bilimsel sonuçların farklı çıktılara sahip olmasına sebep olabiliyor.

  measures units and currency converter
Bu gibi sorunların önüne geçmek için, elinizin altında pratik bir birim ve ünite çeviricinin olması gerekiyor. Bu iş için, Measures – Units and Currency Converter’ı tavsiye ediyoruz. üstelik uygulama, sadece bilimsel birimleri çevirmekle kalmıyor, günlük güncellenen yapısı sayesinde döviz kurlarını da takip ediyor. Kan şekeri, benzin tüketimi, giyim ölçüleri gibi gündelik hayatta işinize yarayabilecek ünite çevirileri de bu uygulama ile elinizin altında.

Fiyat: 0.99$

 

NASA Image of the Day

Amerikan Uzay Havacılık Dairesi NASA, internet üzerinden her gün, “Günün Astronomi Fotoğrafı” adı altında çeşitli görseller paylaşıyor. Kimi zaman bir teleskobun kaydettiği derin uzay fotoğrafları, kimi zaman bir astrofotoğrafçının yeryüzünden kaydettiği çeşitli fotoğraflar, kimi zaman ise uzay temalı çarpıcı yer fotoğrafları paylaşan NASA, daha fazla kişiye hitap etmek adına bir de iPhone uygulaması geliştirdi.

   NASA image of the day
Yine NASA Image of the Day adıyla App Store’a sunulan uygulama, insan gözünün görebileceği en çarpıcı uzay fotoğraflarını günlük olarak kullanıcılara ulaştırıyor. Ayrıca, arşive göz atma özelliği sayesinde, istenilen tarihteki günün fotoğrafına bakmak da mümkün.

Fiyat: ücretsiz
 

chemical elements   Chemical Elements

Kimyaya ilgi duyan iPhone kullanıcılar için geliştirilen Chemical Elements, elementleri listeleyerek kullanıcılara bilgilerini sunuyor. Her elementin ayrı ayrı bilgi tablosu bulunuyor ve bu tablolar aracılığıyla element ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. Periyodik tablo görünümü sayesinde elementlerin periyodik tablodaki yerlerini öğrenmek daha kolay bir hale geliyor.

üstelik, son güncellemelerle birlikte çevrimdışı çalışma özelliği de kazandırılmış durumda. Yani artık uygulamayı kullanabilmek için internete bağlı olma şartı bulunmuyor.

Fiyat: 0.99$
 

Mendeley

Eğer akademik kariyer basamaklarını bir bir çıkıyorsanız, makalelerin hayatınızda ne denli önemli yere sahip olduğunu da biliyorsunuzdur. Bu durumda, elinizin altında bir makale deposu olmasını istemez miydiniz? Mendeley sizin için akademik kaynaklarınızı yönetiyor. Kendisi için akademik kaynak yönetim uygulaması diyebiliriz.

  mendeley
Mendeley ile referanslarınızı düzenleyebilir, internet üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Eğer akademik kariyer yapmıyorsanız, sizin için bir ipucu; kendi kendinize yazdığınız yazıları Mendeley ile düzenli bir şekilde elinizin altında tutabilirsiniz.

Fiyat: ücretsiz

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here