Ana sayfa Haber Bilim Adamları Orman Yangınlarının Tüm Gizemini Çözecek

Bilim Adamları Orman Yangınlarının Tüm Gizemini Çözecek

0

Orman yangınlarını diğer yangın türleri içerisinde başka bir kategoriye yerleştirmemiz gerekiyor. Duman olarak düşündüğümüz şeylerin, gerçekten binlerce kimyasal türden oluştuğunu açıklıyor.

Binlerce farklı türdeki bileşiklerin; atmosfer, bulutlar ve birbirleriyle zamanla değişen farklı etkileşimleri vardır. Karbon, hidrojen ve nitrojen dumanın ortak bileşenleri iken, doğal dumanda bulunan bileşiklerin birçoğu henüz tespit edilmemiştir.

Orman Yangınlarıyla İlgili Ne Tür Çalışmalar Yapılıyor ?

Orman yangını dumanının içsel gölgeleri genellikle; insanların seçeceği bir yer değildir. Sigara dumanının solunması; insanlarda özellikle astım gibi mevcut solunum rahatsızlıkları olan kişiler için ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

 

 

Ancak orman yangınları ve zararları ile ilgili net bir araştırma henüz yok.
Bela; Colorado Üniversitesi ve FIREX-AQ projesi için bilgisayar modelleme çabasını yönlendiren Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA)’ da bir araştırmacı.

FIREX-AQ; hem NOAA hem de NASA tarafından destekleniyor ve gelecek yıl uçakla veri toplamaya başlayacak. Bunu sağlamak içinse; doğrudan ateşli dumana doğru uçacak. Böylece gerekli veriler, sıcağı sıcağına toplanmış olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here