Ana sayfa Haber Bilim adamları mental sağlığımızı tweetlerimizle ölçüyorlar(?)

Bilim adamları mental sağlığımızı tweetlerimizle ölçüyorlar(?)

0

Bu sefer “İsviçreli bilim adamları” değil. ABD Los Angeles’te psikoloji ile ilgilenen tıp merkezi, kişilerin ruhsal, mental ve ruh sağlığını attıkları tweetler ile istatistiğe döküyorlar. Araştırmanın odağında sadece Twitter ağı değil Facebook, Tumblr ve diğer arama motorları da bulunuyor. ABD, Canada, İngiltere ve Orta Asya’da yapılan araştırmalar sonucu kişilerin mutlu, mutsuz, işsiz, zengin veya para sıkıntısı yaşadıkları anlaşılmasıyla beraber depresyon içerisinde olup, olmadıkları da anlaşıldı.

Facebook veya Tumblr‘daki kişisel iletilerden de kişisel ruh sağlığı ve mental sağlığın istatistikleri çıkarılsa da, bilim adamları psikoloji araştırmaları en iyi Twitter’da sonuç verdiğini söylüyorlar. İşin biraz daha garip tarafı ise gün geçtikçe her ülkede ruh sağlığı -Twitter araştırmalarına göre- gittikçe kötüye gidiyor. 

Editörün notu: Görsel, akıllı telefonumdan ekran görüntüsü olarak alındığı için çözünürlüğünden ötürü üzgünüm.

Ayrıca bazı araştırmalara göre, Twitter bu kullanıcıların ruh halini gösteren grafikleri ve dataları, başka firmalara satıyor. Bu sebeple, Twitter kullanıcıların tweetlerine göre reklam alımına başlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here