Ana sayfa Haber Bilgisayarın yeni efendisi çiftçiler olacak

Bilgisayarın yeni efendisi çiftçiler olacak

0

Intel Türkiye, Tarım Haftası”nda Türkiye”nin tarım alanında önde gelen kuruluşlarından Tarımsalpazarlama.com”a çiftçilere yönelik yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı

 

Türkiye”de çiftçilerin bilgisayara dair alışkanlıklarını ve düşüncelerini ele alan bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırma kapsamında Şubat ayında Türkiye çapında 69 ilde aktif olarak tarımla geçinen toplam 3007 kişi ile görüşüldü. Araştırmaya göre her 3 çiftçiden 1″inin (yüzde 36) evinde bilgisayar bulunuyor. Evinde bilgisayarı olanların oranı yüzde 35,6 iken, katılımcıların yüzde 63,2″sinin bilgisayarı bulunmuyor. Evinde bilgisayarı olan 1071 katılımcıya bilgisayarı kimin kullandığı sorulduğunda, en çok çocukların kullandığı ortaya çıkıyor. Katılımcıların yüzde 32,7″si “çocuklar”ın kullandığını söylüyor. Katılımcıların yüzde 24,6″sı bilgisayarı kendisinin kullandığını belirtiyor. İlkokul mezunlarının yarıdan fazlası (yüzde 53,8) bilgisayarı çocuklarının kullandığını söylerken, lise ve dengi eğitim düzeyindeki yaklaşık her 3 katılımcıdan 1″i (yüzde 30,8) bilgisayarı kendisinin kullandığını söylüyor.

 

çiftçinin tercihi dizüstü bilgisayardan yana

Evinde bilgisayar bulunan katılımcıların bilgisayar tercihinin ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayardan yana olması dikkat çekiyor. Evinde bilgisayar bulunan 1071 kişinin yüzde 61,1″i dizüstü, yüzde 37″si de masaüstü bilgisayarı olduğunu söylüyor. Tableti olan çiftçilerin oranı sadece yüzde 0,3.

Araştırmaya katılanların yüzde 27,5″i bilgisayarı eğitim amaçlı kullandığını söylerken bu oranı yüzde 12,2 ile internet, 12,1 ile internet uygulamaları kullanımı takip ediyor. Araştırmada bilgisayarı olsa bile çiftçilerin sadece yüzde 10″unun bilgisayarı iş için kullandığını söylemesi dikkat çekiyor. Ankete katılanlar arasında iş amaçlı kullanımların yüzde 7,1 oranında gerçekleştiği görülüyor. Bilgisayarı tarımla ilgili kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 2,6, hayvancılık ile ilgili kullandıklarını söyleyenlerin oranı 0,6, “Tarım ve hayvancılık” için kullandığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. İnternet uygulamaları ve internet amaçlı kullanımlar ise toplamda yüzde 26,3 lük bir orana ulaştı.

çiftçinin bilgisayar sahipliğini fiyat belirliyor

Intel ve Tarımsalpazarlama.com”un araştırması, tarımla uğraşan kesimin bilgisayar sahibi olmamasındaki en önemli faktörün fiyat olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında bilgisayarı olmayan 1901 kişiye bilgisayar almama sebepleri sorulduğunda yüzde 41,6″sı “pahalı” cevabını verdi. “Pahalı” cevabını, yüzde 28,4 ile “Bilgisayar almaya gerek duymuyorum” yanıtı takip ediyor. Katılımcıların yüzde 15,8″i kullanmayı bilmediği, yüzde 4,6″sı “faydasız” olduğu, yüzde 1,9″u bulundukları yerde internet olmadığı” cevabını veriyor. Ancak ankete katılanların yüzde 50,8″i bütçelerine uygun kampanya olursa bilgisayar alacaklarını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 52 “si çiftçilere yönelik programların yüklü olduğu bilgisayarı alabileceklerini söylüyor.
 

 

 

 

çiftçiler internete daha çok cepten bağlanıyor

Araştırmaya katılan çiftçilerin yarıdan fazlası (yüzde 56,37) internet kullanmadıklarını belirtti.

Evinde bilgisayar olmayan 1882 katılımcının yüzde 32,4″ü internet kullandığını ifade ediyor. Bilgisayarı olan kişilerin 662″si (yüzde 62) internet kullandıklarını, 405″i (yüzde 38) internet kullanmadıklarını söylüyor. Cep telefonu aracılığıyla internete bağlananların oranı ise oldukça yüksek. İnterneti olanların yüzde 45,2″si cep telefonların aracılığıyla internete girerken, cep telefonu aracılığıyla internete girmediklerini söyleyen 670 kişi (yüzde 52,2) bulunuyor.
 

“İnternetten işlerinizle ilgili araştırma yapıyor musunuz?” sorusuna internet kullananların yüzde 67,6″sı “Evet” yanıtını veriyor. İnternet kullanan 1284 kişiden yüzde 9,9″u ürünlerini daha önce internet üzerinden sattıklarını söylüyor. Gelecekte internetten ürün satacağını söyleyenlerin oranı ise çok daha yüksek. Araştırmaya katılanların yüzde 59,7″si internetten ürünlerini satacaklarını düşünüyor.
 

Facebook çiftçinin de favorisi

Intel ve Tarımsalpazarlama.com”un araştırmasında internet kullanıcılarına üye oldukları siteler de soruldu. Cevap verenlerin hepsinin Facebook”u seçtiği görülüyor. Sadece Facebook cevabını veren kişiler genel içinde en büyük orana sahip. Facebook yanıtını veren 792 kişinin genel içindeki oranı yüzde 61,7 oldu. 55 kişi “Facebook ve Twitter” cevabını verirken, “Facebook-Twitter-Bandoo” ve “Facebook-Twitter-LinkedIn” cevabının genel içindeki oranları aynı (yüzde 0,2) oldu.
 

Her 4 çiftçiden 3″ü internetten videolu eğitim istiyor

Araştırma çiftçinin internet üzerinden videolu eğitimlere sıcak baktığını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan internet kullanıcılarının yüzde 76,4″ü internet üzerinden videolu eğitimleri izleyeceklerini belirtiyor. Her 5 kullanıcıdan 4″ü (yüzde 79,5) internet üzerinden çiftçilikle ilgili sorunlarına çözüm bulmayı istediğini ifade ediyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here