Ana sayfa Haber Bilgisayar korsanları Switch üzerinde Linux çalıştırdılar

Bilgisayar korsanları Switch üzerinde Linux çalıştırdılar

0

Ne zaman işe yarar bir konsol çıksa, güvenlik ölçülerini aşmak ya da kodlarını kırmak için girişimler olmuştur. örnek olarak Nintendo DS ve PlayStation Portable’ı gösterebiliriz. Bu konuda en son haber, sadece Nintendo Switch’in boot kodunda açık bulmakla kalmayıp, aynı zamanda Debian Linux’ı Switch sistemi üzerinde çalıştırmayı başaran failOverflow adlı gruptan geldi.

Grubun gönderdiği tweet mesajında, Joy-Con cihazına takılı bir cihazla birlikte açılış dizisi ile kullanıcı giriş bilgilerinin olduğu bir ekran görüntüsü yer alıyor. 
Daha sonra Switch’in üzerinde çalıştığı Nvidia Tegra X1 çipinin boot ROM işleminde bulunan bir açık kullanılarak boot güvenlik sistemi başarıyla atlanıyor. Bu işlemde anahtar kelime ROM. Read-Only Memory. Hackerların iddiasına göre bu açık, yazılım ya da donanım yazılımları ile çözülecek türde değil. Yapılacak tek şey, Nintendo Switch konsollarının Nvidia Tegra X1’in güncellenmiş bir versiyonu ile yeniden üretilmesi. 

Peki lisanssız oyun peşinde olanların bu işten çıkarı ne olacak? Bu açıkla birlikte mod çipi gerekmeyecek. 

Switch’in işletim sistemi Linux üzerine kurulu ama, sistemin full versiyonunu yönetici giriş bilgileriyle sınırlı tutmak, korsanlığa ve emülasyon yazılımlara kapı aralıyordu. Belki de hackerlar Virtual Console’un hala piyasaya çıkmamasından sıkılmışlardır. Şaka bir yana, meselenin nasıl gelişeceğini görmek heyecanlı olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here