Ana sayfa Mobil Bilgisayar belleğinde devrim

Bilgisayar belleğinde devrim

0

Büyük kapasiteli bilgisayar sunucularında hız artışı ve enerji tasarrufu sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirildi
 

Bilindiği gibi bilgisayar belleklerinde kullanılan yongalar kabaca iki gruba ayrılabilir. Flaş denenler elektrik kesilince tuttukları değerleri kaybetmezler ama yavaştırlar. Daha hızlı olan SRAM veya DRAM yongaları yüksek hızlarına karşılık uçucudurlar, yani elektrik kesilince bellek değerlerini kaybederler. Bunun için çalışma sırasında sürekli elektrikle beslenmeleri gerekir. Hızlarından dolayı bilgisayar ana belleğinde bu RAM yongalar kullanılır. Ama kalıcı veri saklanması için veriler flaş yongaya veya manyetik diske kaydedilir.  

Şimdi ABD”deki Kuzey Carolina Eyalet üniversitesi”nde geliştirilen bir yonga, iki olumlu özelliği birleştiriyor. Tek bir bellek hem kalıcı hem de hızlı olunca, bir bilgisayarı kapatırken verileri ayrıca flaş yongaya veya manyetik diske kaydetmek gerekmeyecek. Böylece bilgisayar tekrar açılınca “start-up” zamanı harcamadan hemen işleme hazır olacak.
 

Bir başka uygulama alanı da büyük bilgisayar veri çiftlikleri denen yerle için geliştirildi. Google veya benzeri firmaların işlettikleri bu veri bankalarında çok yüksek miktarlarda (terabaytlar düzeyinde) saklanan verilerin canlı tutulması, çok fazla elektrik enerjisi tüketimine yol açıyor. Yeni yongalarla bu yerlerde elektrik tüketiminde tasarruf sağlanacak.
 

Yeni teknoloji yıllardır bilinen FET (Field Effect Transistor) teknolojisinin geliştirilmesine dayanıyor. Mevcut FET teknolojisi tek bir kayan kapı (floating gate) kullanırken yeni teknolojiyle çift kayan kapıya (double floating gate) geçilmiş. Böylece hız korunurken uçuculuk ortadan kalkmış oluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here