Ana sayfa Haber Big Data ve bulut teknolojileri artık batma-çıkma çizgilerini belirliyor

Big Data ve bulut teknolojileri artık batma-çıkma çizgilerini belirliyor

0

Bir şirketin batma-çıkma çizgisinin Big Data’ya, bulut teknolojilerine, mobil uyumluluklara dayandığını söylemek, aslında kulağa abartı, mubalağa gbi geliyor olabilir ancak özellikle Dell‘in bu konuda fazlasıyla veriler ortaya çıkarması ve raporlar düzenlemesi, konunun kritikliğini doğrular nitelikte. Aslında sadece Dell değil, kişisel olarak kurumsal e postama günde 30 tane basın bülteni alıyorsam, bunun 15’i, Big Data’nın öneminden bahsediyor.

Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya”da farklı endüstrilerden 2,900 işletme ve orta ölçekli kuruluşların BT karar vericilerini (100-4900 çalışan) temel alan araştırma bulut bilişim, mobilite, büyük veri ve güvenlik teknolojilerine yatırım yapan şirketlerin %53 daha yüksek kâr oranları elde ettiğini ortaya koyuyor.

Dell Türkiye ülke Müdürü Didem Duru; “Dünya çapında yapılan bu araştırma, önümüzdeki 5 yıla damga vurması öngörülen ve şirketlerin geleceğe hazırlığında temel oluşturacak 4 ana trendi bir kez daha gözler önüne serdi. Açıkça görülüyor ki bulut bilişim, mobilite, güvenlik ve büyük veriye yatırım yapan şirketler çok daha verimli ve kârlı bir iş süreci sürdürüyor. Gelişmiş ülkelerdeki eğilime paralel olarak Türkiye”deki şirketlerin de bu alanlarda yatırımlarını artırdığını gözlemliyoruz” dedi.

Bulut teknolojisinin operasyonel ve kurumsal verimliliği artırma potansiyeli taşıdığını gösteren araştırma sonucunda ayrıca anket katılımcılarının %42″sinin maliyetten tasarruf ettiği, işlerin %40 daha verimli yapıldığı ve %38 oranında daha iyi BT kaynak ayrımı sağladığını ortaya koydu.Araştırma, tüm faydaların da ötesinde aktif olarak bulut kullanan kuruluşların daha yüksek kâr büyüme oranları elde ettiğini belirledi. Bu da kurum içi bulut kullanımında %46 oranında kayda değer bir artış anlamına geliyor. Bu oran genel bulut teknolojisi kullanımında ise%51″e çıkıyor.

Mobil teknolojileri kullanan şirketlerin, kullanmayanlara oranla %44 daha çok kâr ettiğini ortaya koyan çalışma, BYOD (Kendi Cihazını Getir) programının etkin kullanımıyla bu oranın %53″e dahi çıkabileceğini gösteriyor.

çalışmanın sonuçları, büyük veri kullanımını aktif olarak benimseyen kuruluşların, büyük veri kullanmayanlara oranla %50 daha yüksek kâr elde ettiğini ortaya koyuyor. Anket katılımcılarının %41″i, büyük verinin hedeflerin daha iyi belirlenmesine ve pazarlama çalışmaları yatırımlarının geri dönüşlerinde artışa neden olduğu konusunda birleşiyor. Tüm sektörlerde dijital güvenlik konusuda yaşanan güçlükler giderek artıyor. Pek çok şirket, stratejik bir güvenlik yatırımını külfet olarak değil, kendilerine rekabet avantajı kazandırabilecekbir artı olarak görüyor. çalışmaya göre, her 10 katılımcının neredeyse sekizi, güvenliğin işletmenin pazar koşullarına karşılık verme becerisini güçlendirdiğini düşünüyor.

Maliyetle birlikte güvenlik kaygıları, birçok şirketin bulut, mobil ve büyük veri uygulamalarının benimsenmesinde en büyük engeller olarak ortaya çıkıyor. En son GTAI araştırması, teknoloji kullanımı ile gelir artışı arasındaki ilişkiyi açıkça gözler önüne seriyor. Dört büyük teknolojiye (bulut, mobilite, büyük veri ve güvenlik) yapılan stratejik yatırımlar sadece verimliliği arttırmak ve zaman kazandırmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Bu teknolojileri kullanarak kaynak kazanımı sağlayan kuruluşlar; bu kaynaklarla gelir artışına doğrudan etki edebilen başka alanlara yatırım yapabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here