Ana sayfa Oyun Beyond TwoSouls

Beyond TwoSouls

0

Belki de video oyunları tarihinin en güçlü hikayesiyle karşı karşıyayız. Ellen Page başta olmak üzere bütün kadronun performansı dillere destan. Ve karşınızda PlayStation 3’ün exclusive oyunu Beyond: TwoSouls.QuanticDream ve David Cage ikilisinin en son eseri olan Beyond: TwoSouls ile video oyunları sonunda seviye atlamış gibi gözüküyor. Oyun Jodie ve ona hapsolmuş Aiden isimli bir ruhun 15 yıllık serüveni ile başbaşa bırakıyor bizleri. HikayedeJodie’nin 8 yaşından 23 yaşında kadar olan hayatının kırılma noktalarına şahitlik edeceğiz.

 

NathanDawkins isimli karakter oyun boyunca Jodie’nin güçlerini ve yapabildiği eylemleri analiz etmek için çalışan bir bilim adamını canlandırıyor. CloeFreemanparanormal aktiviteleri araştıran bir ABD hükumet yetkilisi olarak karşımızda. RyanClayton ise Jodie’nin yetenekleriyle ilgilenen bir hükumet ajanı. Jodie’ye hapsolmuş Aiden hakkında ise pek bir bilgi yok. Jodie istediği anlarda onunla bağlantı kurabiliyor.Oyunda belirli bir zaman aralığında ilerlemiyoruz. Her sahne farklı bir zaman periyodunda geçiyor. Bu kimi zaman hikayede kopukluklara neden olsada sonradan gelen sahneler durumu kurtarmaya yetiyor. örneğin bir sahnede çatışırken, başka bir sahnede Jodie’nin çocukluğuna dönebiliyoruz. Bu çizgilerin hikayede anlatılmak istenen noktalara ciddi vurgu yaptığını belirtmemiz lazım. Karakterde anlık olarak takip ettiğimiz değişimleri bir oyuncu olarak takdir ettim.

 

 

Aiden isimli varlığın paranormal öğe olarak hikayede bulunduğunu daha önce söylemiştik. Jodie her şey başlamadan önce Aiden’in varlığından habersiz olarak yaşamını sürdürüyor. Belli dönemlerden sonra hayatının bir gerçeği olarak kabul ediyor. Hayatını çok zorlu geçirmesinin ana sebebi Aiden olsa da buna alışıyor ve yaşamına devam etmek için çabalıyor. Oyunu bu noktada benzersiz kılan şey iki kişilik oynayış.Aiden sürekli Jodie’nin yanında olsa bile kendi kararlarını veren, kaprisleri olan bir karakter. Bazı noktalarda Jodie’nin istekleri ile Aiden’in istekleri örtüşmeyebiliyor. Tamda bu noktada eğer yanınızda bir arkadaşınız varsa tablet bilgisayarlar aracılığıyla Aiden’i her anlamda yönlendirebiliyorsunuz. Bu özellik bile her haliyle benzersiz olan yapımı çok daha ileriye taşıyor. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla, sevgilinizle bu deneyimi yaşamanız gerekiyor.

 

 

Yaklaşık 10 saatlik bir hikayeden bahsetmek mümkün. Bu sürede Jodie’nin 15 yıllık ömrü iyi irdelenmiş. örneğin bir sahne Navajo çölünde geçerken, başka bir sahne orta doğuda savaşın içinde geçiyor.

 

Bu sahne bittikten sonra kendimizi bir barda içki içerken bulabiliyoruz. Hemen sonra bir anda CIA eğitimi başlıyor. Bütün bu ayrıntılar muhteşem bir kurgu ile yansıtılmış.
Yakın zamanda hayatını kaybeden NormandCorbeil oyunun bestelerinde karşımıza çıkıyor. Müzikler o kadar güzel noktalara eklenmiş ki hikayenin tadı iyice tavan yapıyor. Oyunun grafiklerine söyleyecek söz bulamıyoruz. PlayStation 3’ün tüm gücü oyuna yansıtılmış. Karakter animasyonlarından mimiklere, duygu yoğunluğundan anlık ifadelere kadar her şey çok iyi gözüküyor.

 

 

Beyond: TwoSouls’u bitirdikten sonra arkanıza yaslanıp tekrar oynamak isteyeceğinizden eminim. Hani illaki hikayede kaçırmış olabileceğim noktalar olabilir, tekrar oynamak istiyorum diyeceksiniz. Bir andan sonra Jodie ve Aiden arasında kendinizi bulacaksınız. İşte bu kadar iyi bir işe imza atmış QuanticDream.Bu müthiş eser oyun dünyasında bir kırılma noktası olarak oyuncularla buluştu. Oyunu oynayan biri olarak kendimi çok şanslı hissettiğimi söylemem gerekiyor. Muhtemelen uzun yıllar Beyond: TwoSouls’dan örnekler vereceğim. Oyun her haliyle bizlerden tam not almayı başarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here