Ana sayfa Makale Beyin Jimnastiği Oyunlar

Beyin Jimnastiği Oyunlar

Eğlenirken zihninizi de geliştirebileceğiniz ücretsiz oyunları bir araya getirdik.

0
Smartphone Nerd

Doorway

Zekâ oyunlarında bir diğer Nirvana kim diyecek olursanız bizim güncel yanıtımız Doorway olacak. Doorway’de kısıtlı sürelerde doğru dokunuşlarla bir tür köşelerin eşleştirilmesi oyunu oynuyorsunuz. Hoş grafikler ve efektlerle sizi karşılıyor olması harika. Bu tür yapımları seviyor ve eğlenmek yerine zekanızı harekete geçirmek daha fazla ilginizi çekiyorsa kaçırmamanızı öneririz.

Trivia Crack

Genel kültür soruları içeren yapım, kendini sınamak isterken bilgi edinmekten hoşlanan mobil oyuncular için geliyor. Farklı kategorilerdeki onlarca soruyla keyifli ve bilgi dolu zamanlar geçirdiğiniz yapım, aynı zamanda bir hayli eğlenceli.

Twisty Road!

Beceri oyunlarından hoşlanıyorsanız bu türün ikon yapımlarından biri de kesinlikle Twisty Road! Detaylı grafikleri ile dikkat çeken oyun, hem düşünmek, hem refleksif bir faaliyette bulunmak hem de boş zamanlarınızı keyfe dönüştürmek için ideal.

SubZero

SubZero, neredeyse seni 6 bin metre yüksekten bakıyormuşçasına heyecanlandıran bir oyun. Çok basit bir mantığa sahip, hareket eden bir şey (kutu diyebiliriz), ekrana dokunmanızla birlikte zıplıyor, önünüze engeller çıkıyor ve onların üzerinden atlıyorsunuz. Elbette bu senaryo, oyunun sadece ilk 5 saniyesinde söz konusu, hareket eden engellere karşı reflekslerinizin muhteşem olması gerekiyor.

Rescue Plan

Düşünsenenize, her gün yüzlerce uçağın inip kalktığı bir havalimanı. Tam olarak nasıl olduğunu bilmiyor olmasanız da merak uyandırıcı olduğuna eminsinizdir. İşte Rescue Plan, tam olarak bu merakın oyun hali. Bir havalimanına iniş yapmaya çalışan uçakları yönetiyor, doğru zamanda piste dönmelerini sağlıyorsunuz.

SongPop 2

Bir nevi “şarkı koleksiyoncusu” olarak nitelendirebileceğimiz oyunun amacı isminden de belli; şarkıları tahmin etmek. 60-70-80 ve 90’ların klasikleşen şarkılarından 2000’lerinkine, rock’tan jazz’a, country’den, aşk şarkılarına ve film müziklerine kadar envaı çeşit şarkının yer aldığı uygulamada onlarca farklı türde, binlerce şarkı içerisinden çalan şarkının ismini bilmeye çalışıyoruz. İstersek tek ekranda arkadaşlarımızla çoklu oyuncu şeklinde de oynayabildiğimiz oyunun ana amacı ise şarkının ismini olabildiğince hızlı biçimde bilmek. Çünkü ne kadar kısa sürede bilirsek kazandığımız puan da o ölçüde yüksek oluyor. 

Alchemy

iOS platformuna yönelik geliştirilmiş en iyi zeka oyunlarından birisi de Alchemy. Alchemy (yani Simya) isminden de belli olduğu gibi bizden farklı elementleri birleştirmek suretiyle yeni elementler bulmamızı istiyor. Bize verdikleri ise temel dört element yani toprak, hava, su ve ateş. Amacımız bunları ve bunlardan oluşturduğumuz ürünleri birleştirerek dört yüze de yakın sayıdaki yeni elementi keşfedebilmek. Konu ilk bakışta çok enteresan gibi gelmemiş olabilir ama tavsiyemiz kesinlikle bir denemeniz yönünde. Emin olun bağımlılık yapıyor.

Paperama

Paperama bizi Uzakdoğu’ya götüren bir Origami oyunu. Yani diğer bir deyişle Japonların kadim kâğıt katlama sanatının bulmacayla harmanlanmış ve teknoloji sosuyla servis edilmiş versiyonu. Yapmamız gereken “dijital” kâğıtlarımızı kullanarak (yani katlayarak) işaretlenmiş şekilleri ortaya çıkarmak. Tabi bu o kadar da kolay değil. Çünkü sonsuz katlama şansımız da imkânımız da yok. Ne de olsa her bölümde bize belli sayıda hamle sayısı veriliyor ve bunun dışına çıkamıyoruz. Baktık çok zorlandık o zaman da ipucu (hint) tuşuna basıp ipucumuzu alıyoruz. 3D katlama efekti ve müzikleriyle de oldukça hoşumuza giden oyunda yetmişi aşkın bulmaca bekliyor bizi. Dahası sadece kağıt katlayarak pek çok nesne yapabilmenin keyifli öğreticiliği de cabası.

Sudoku Master Edition: Magic

Sudoku Master mantık temelli bir numara yerleştirme bulmacası. Amacımız rakamları 9×9’luk bir alana öyle bir şekilde yerleştirmek ki her kolon, her sıra ve 3×3’lük her alt alan dâhilinde 1–9 arasındaki tüm rakamlar kendisine yer bulmalı. Ekranın üst kısmında yer alan saat sayesinde ise bulmacaları ne kadar sürede çözdüğümüzü kontrol edebiliyoruz. 2000’den fazla bulmaca ve kolaydan başlayıp çok zora kadar uzanan dört farklı zorluk derecesine sahip olan oyun ara yüzü ve grafikleri ile göz doldurmanın yanı sıra akıllı not alma, vurgulama, hata denetimi vb. gibi işlevselliğe dönük özellikleri ile de öne çıkıyor. Hafıza sorunu yaşayanlar ve özellikle de unutkanlıktan şikâyet edenler için bir nevi ilaç gibi gelen oyun kesinlikle marketteki türünün en iyi temsilcisi.

Blendoku 2

Görsel zekânıza çok mu güveniyorsunuz? Ya da yetersiz bulduğunuzdan geliştirmek mi istiyorsunuz. O zaman doğru adrestesiniz demektir. Blendoku 2, ismen Sudoku’yu andırsa -ve kısmen ondan beslense de aslında daha geniş çapa sahip bir oyun. Şöyle ki Sudoku’nun yanı sıra çapraz platform bulmacalarına ve tabii ki renk kataloglarına da göndermeler var. Tamamıyla renk prensipleri üzerine inşa edilen oyunda başarının yolu renklerin ayrımına varmaktan ve renk düzenlemelerini yapabilmekten geçiyor.

Her bölümde bize verilen renk paletindeki renkleri kullanarak koyudan açığa veya açıktan koyuya doğru haritamıza renkleri yerleştiriyoruz. Size tavsiyemiz eğer gözünüze tam anlamıyla güvenmiyorsanız hiç başlamayın oynamaya, çünkü bir aşamadan sonra ne kadar iyi olursak olalım eğer “kartal bakışlı” değilsek işe yaramıyor.

Cryptica

Cryptica, bulmaca türündeki oyunlar içerisinde en iyilerinden birisi. Öğrenmesi kolay ama iyi öğrenmesi gerçekten ciddi bir emek (ve tabii ki zekâ) gerektiren Cryptica’da amacımız lahitlerin gizemini çözüp, kayıp kutsal emanetleri bulmak. Kolaydan başlayıp en zora doğru giden 4 bölüm altında toplam 120 aşamadan oluşan oyun dâhilinde ilerlemenin yolu sembolleri eşleştirmek ve taşları kaydırmaktan geçiyor. Başarımızın derecesini ise sonuca toplam kaç hareket erişebildiğimiz belirliyor. Tahmin edeceğimiz gibi ne kadar az harekette ulaşırsak o kadar iyi bizim için.

Cogs

Oyun modları aşamalı. Yani time’a geçmek için önce inventor’ı bitirmemiz gerekiyor. Tabii ki her aşamada güçlükler artıyor. Amacımız olabildiğince gelişmiş bir makine tasarlayabilmek. Bunun içinse bize verilen dişliler, balonlar, borular, tekerlekler, çekiçler vb. gibi alet edevattan faydalanıyoruz. Açıkçası biz görselliğin zekâ ile bu kadar mükemmel biçimde harmanlandığı başka bir oyun oynamamıştık henüz.

The Room 2

Gizemli bir atmosferin hâkim olduğu Room 2’de amacımız bir odanın içerisindeki kilit altında tutulan kutuyu verilen ipuçları üzerinden giderek açmaya çalışmak. Selefinden bile daha iyi bir kontrol yapısına sahip olan oyunda ekranda bulunan her nesne ile temasa geçebiliyoruz ve hangi sıraya göre gitmemiz gerektiğini kendimiz keşfetmemiz gerekiyor ki bu da bizi ciddi anlamda zorluyor. Gerçi daha diyecek çok şey var ama yerimiz malum yerimiz kısıtlı. Muhakkak oynayın!

Plague inc.

Sadece zekâ değil en az onun kadar strateji ve sabır gerektiren bir oyun olan Plague inc.”de amacımız insanlığı ve dünyayı yok etmek. Bunun için yapmamız gereken yönettiğimiz patojeni dünyaya bulaştırmak. Bakteri ile çıktığımız patojen yolcuğumuz ta biyolojik silaha kadar uzanıyor. Tabii bulaştırmak istediğimiz yeri de iyi seçmemiz gerekiyor çünkü neticede karşı taraf durumu fark ettiği anda tedavi geliştirmeye başlıyor.

İlk başta hastalığı yaymak istediğimiz ülkeyi seçiyor ve bir doktor bizi keşfedene kadar insanlara bulaştırmaya başlıyoruz. Her etkileşim bize DNA puanı kazandırıyor ve bu da bu sayede kendimizi üç kategori (infectivity-severity-lethality) arasında geliştirip ölümcül bir hastalık olmaya çalışıyoruz.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here