Ana sayfa Haber Beyin gücünü artıran mikro bilgisayar geliyor

Beyin gücünü artıran mikro bilgisayar geliyor

0

ABD”li milyarder Elon Musk, insan beyinleri ile bilgisayarları birbirine bağlamak için Neuralink adlı bir şirket kurdu. üretilecek mikro bilgisayar implantları, beynin çalışma gücünü yükseltecek ve insanların diğer bilgisayarlarla “telepatik” iletişim kurabilmesini sağlayabilecek.

Popular Science dergisi ve Daily Mail gazetesinin haberlerine göre, geçtiğimiz yaz medikal araştırma şirketi olarak ABD”nin California eyaletinde kurulan Neuralink, insanların fiziksel bir arayüz olmadan makineler ile doğrudan iletişim kurmasına olanak sağlayacak olan “nöral (sinirsel) bağ” teknolojisi üzerinde çalışıyor.

 

Bu bağ, beyne elektrotlar nakledip insanların düşüncelerini bir bilgisayara yüklemelerini veya bilgisayardan indirmelerini sağlamayı kapsıyor. ürün, insanların daha yüksek algı işlevlerine ulaşmalarına olanak sağlayabilir. Neuralink”in ilk ürünleri, epilepsi veya majör depresyon gibi bozuklukları tedavi etmek üzere implantları kullanmayı da kapsayabilir. 

Şirketin ilk mikro bilgisayarlarını beyin hastalıklarını tedavi etme amacıyla 4 yıl içinde üretmesi öngörülüyor. 8 – 10 yıl sonra ise beyin kapasitesini her konuda artıran bu küçük cihazların herkes için satışa çıkarılması planlanıyor.

 

“Nöral bağ” teknolojisine olan ilgisini daha önce ifade eden Musk ilk olarak geçtiğimiz yıl bir konferansta muhtemel ürünü tarif ederek bunun insanların makineler ile “simbiyoz” (ortak yaşam) gerçekleştirmesine olanak sağlayacağını söylemişti. Nöral bağın, insanların yapay zekanın “ev kedileri” haline gelmesini önleyebileceğini kaydeden Musk, “Bir ev kedisi olma fikrini sevmiyorum, fakat bunun çözümü nedir? Bence en iyi çözümlerden birisi, bir yapay zeka katmanı eklemek gibi görünüyor. İyi şekilde ve simbiyotik olarak çalışabilecek üçüncü bir dijital katman” şeklinde konuşmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here