Ana sayfa Haber Benzinli ve dizel araçların sonu yaklaşıyor

Benzinli ve dizel araçların sonu yaklaşıyor

0

Fransa, fosil yakıtlarla çalışan araçların 2040 yılı itibariyle yasaklanacağını duyurdu. İsveçli otomobil üreticisi Volvo da sadece içten yanmalı motorla çalışan otomobil üretimine 2019 yılında son vereceğini açıkladı. Norveç ve Hollanda, 2025 itibariyle sadece elektrikle çalışan araçlara geçmeyi planladıklarını bildirmişti. Almanya ve Hindistan da 2030″da aynısını yapmayı hedefliyor.

Fransa Ekoloji Bakanı Nicolas Hulot, 2040 yılı yasak kararını bir “devrim” olarak niteledi. Yasağın Fransa”nın Paris İklim Anlaşmasına bağlılığını gösterdiğini kaydeden Hulot, ayrıca ülkesinin 2050 yılı itibariyle karbon salınımlarını sıfırlamayı planladığını da belirtti.

BBC”nin haberine göre, Fransa”da hibrit araçlar yüzde 3,5, sadece elektrikle çalışan araçlarsa yüzde 1,2″lik pazar payına sahip. 2040 itibariyle hala kullanımda olan fosil yakıtlı araçlara ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Bakan Hulot, yoksul hanelerin eski, çevreyi daha çok kirleten araçlarını değiştirebilmeleri için mali yardım alacağını kaydetti. Fransız bakan, Peugeot, Citroen ve Renault gibi Fransız otomotiv markalarının bu zorluğun üstesinden geleceğine inandığını da söyledi.

 

Otomotiv devi Volvo da 2019″dan itibaren çıkacak tüm yeni modellerinin ya tamamen elektrik motorlu ya da hibrit modellerden oluşacağını açıkladı.

özellikle sürücü güvenliğine gösterdiği özenle tanınan Volvo, içten yanmalı motorlu araç üretiminde sona gelindiğinin işaretini veren ilk geleneksel otomobil üreticisi oldu. Şirket 2019 – 2021 arasında beş tamamen elektrik motorlu ve bir dizi hibrit model çıkartmayı planlıyor. Ancak daha önceki içten yanmalı motorlu modelllerin üretimine de devam edileceği bildirildi.

Volvo, 10 yılı aşkın süredir elektrik motorlu araç gelişimi üzerinde çalışıyor. Şirketten yetkililer, bu duyurunun sadece içten yanmalı motorlarla çalışan araçların sonu anlamına geldiğini, insanların giderek artan oranda elektrikli araç talep ettiğini, müşterilerinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak istediklerini vurguluyor. Volvo, 2025 yılına kadar toplam 1 milyon adet elektrikli araç satmayı planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here