Ana sayfa Donanım BenQ W1700 Projektör inceleme

BenQ W1700 Projektör inceleme

1

4K”nın benimsenmesi ve içeriğin daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, gidebileceğiniz iki yol var: UHD 4K TV”ler  (genellikle her zaman daha ucuzdur) ve 4K projektörler (o kadar ucuz değildirler). özellikle projektörlerde başka bir problem daha var. Projektörün aslında 8 milyon pikseli nasıl gösterdiğini biliyor musunuz? Dönüştürüyorlar- yani, görüntüleme yongası aslında 4 milyon piksellik ve piksel sayısını iki katına çıkarmak için biraz hile ve görüntü kalıcılığı gibi yöntemleri kullanıyor. Full HD 1080p’den (yaklaşık 2 milyon piksel) daha yüksek olsa da, 4K ile devam etmekte ısrar ederseniz, bunların tam 8 milyon piksel olmadığını bilin.

BenQ’nun bu son projektörü, Texas Instruments DLP teknolojisi ile çalışan gerçek (doğal) bir 4K projektör. 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe sahip tek yongalı bir DLP. Fakat alışılmadık olan şey düşük fiyatı, şimdiye kadar pek görmediğimiz uygun fiyatlı bir 4K projektör. Kabaca 65-inçlik bir 4K TV’nin parası ile 200 inçlik bir ekran oluşturabilen bir projektör alabilirsiniz. Bu yaklaşık 2.000 dolar kadar tutar, bunu başarabilirseniz daha fazla da tasarruf etmiş olursunuz.

W1700, bir ev sineması projektörü olarak pek çok özellikle geliyor: çift HDMI girişi, VGA girişi, ses girişi / çıkışı, 4000 saatlik lamba ömrü (SmartEco’da 8000 saate, Ekonomik modda 10.000 saate kadar uzayabiliyor), 2200 ANSI lümen parlaklık ve 10.000:1 kontrast oranı. Ayrıca, Rec.709 HDTV renk standardını (>%96 Rec.709 kapsamı) ve HDR10″u (bu projektörün optimize olduğu HDR”dir) destekliyor. BenQ’nun tescilli teknolojisi ile birlikte bu, daha gerçekçi renkler, daha derin siyahlar, daha geniş renk yelpazesi ve daha fazla doğal cilt tonları anlamına geliyor. Jargon bir yana, teknoloji işe de yarıyor.

 

Diğer özellikler arasında, perspektif bozulmasını gideren otomatik “keystone” ayarı, elle odaklama, elle zoom yapma ve 1.2x optik zoom lens yer alıyor. Bu lens ile 5m”lik bir mesafede W1700, köşegen olarak 125 ila 150 inç arasında bir ekran oluşturabiliyor. Bu, yaklaşık 3m genişliğinde ve 2m yüksekliğinde bir ekrandır. BenQ, http://projectorcalculator.benq.com adresinde kullanışlı bir mesafe hesaplayıcısı da sunuyor, orada projektör modelini seçiyorsunuz ve belirli bir mesafe için ekran boyutunu gösteriyor. Satın almadan önce, oda büyüklüğünüze veya ekran boyut gereksiniminize uygun olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, projektör ünitesinin üzerindeki düğmeler kullanılarak çalıştırılabilirse de, tam işlevli arkadan aydınlatmalı bir uzaktan kumandası da bulunuyor. Şaşırtıcı bir şey, dahili hoparlörünün bulunması. Bir çok projektör minik hoparlörlere sahip olsa da, W1700, özel bir ses bölümünde 5 watt”lık bir hoparlöre sahip. Gerçekten, yeterli bir bas ses ve genelde yüksek ses hacmi sağlayabiliyor. Bir filmin tamamını izlemek için bile kullanabilirsiniz ve ses, geniş bir odada film izleyen bir grup insan için bile yeterli olabilir. Projektörü bir yere taşımak ve taşınabilir bir video kaynağı kullanmak istiyorsanız da bu cihaz bu açılardan da kullanışlı olabilir.

Görüntü kalitesinden ve mükemmel parlaklığından çok memnun kaldık, ancak bir miktar maliyetten kaçınılmış gibi duruyor. örneğin, manuel yakınlaştırma / odaklanma özelliğine sahip, bu da uzaktan kumandayı kullanarak bunları ayarlayamadığınız anlamına gelir. Projektör üzerindeki manuel düğmeleri kullanmak zorundasınız. Bazı üst seviye projeksiyon makineleri görüntüyü kaydırmaya izin veren lens kayması (shift) sunar. Lens kaydırma resmin yerleştirilmesi açısından bir yerleşim esnekliği sağlar, ancak burada yok. Bunlar küçük detaylar, ancak cihazdan vazgeçirecek kadar önemli değiller.

BenQ W1700 Fiyatı: $2,499

 

Artıları:

Gerçek 4K projektör,
İyi bir fiyat
çok iyi ses veren yerleşik hoparlör
Birden fazla görüntü modu
Rec.709 renk formatı
Aktif 3D
HDR10 desteği

Eksileri:

En iyi sonuçları elde etmek için ince ayar yapmaya ihtiyaç duyuyor,
Aktif 3D gözlükler birlikte gelmiyor

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here