Ana sayfa Ürün İnceleme BenQ TK800

BenQ TK800

Dünya Kupası yaklaşırken biz de özel futbol ve spor moduna sahip olan bir cihazı inceledik. Daha keyifli bir turnuva seyri için göz atmanızı tavsiye ederiz.

0

Bu sayıda BenQ’nun yeni 4K UHD ev sineması projektörü TK800’ü inceleyeceğiz. Tek çipli bir DLP tasarımına dayanan TK800, küçük, hafif, 3000 lümenlik bir projektör, 4K UHD çözünürlüğü (1920x1080x4) sağlıyor. HDR’yi destekliyor, ancak çoğu 4K UHD projektör gibi, sinema projektörlerinde kullanılan ve daha iyi renkler sağlayan, P3/BT.2020 denen daha geniş renk alanını idare etmiyor. Lamba tabanlı 4K UHD projektörlerin çoğu gibi, TK800 de HDR’yi en iyi şekilde sunuyor.

Projektörler, sundukları çözünürlük açısından biraz geri kalmış sayılırlar. LCD TV teknolojisinin 1080p’den daha düşük her şeyi geride bıraktığı bir durumda, projektörler 4K devrimine ayak uydurmaya çalışıyorlar.

BenQ TK800, özellikle ev sineması beklentileri ile bir 1080p projektörden daha iyi bir şey arayan kişiler için tasarlanmış. 4K canlı yayın, film veya oyun için başarıyla kullanabilecekleri bir çözüm.

Projektörde ilk bakışta dikkatimizi çeken noktalar, tüm girişlerin arkada olması ve menü kontrollerinin de üst yüzeyde yer alması oldu. Bu kontrollerle birlikte üst yüzeyde projektörün zoom ve odaklama tekerleği yer alıyor.

TK800 300-inçlik büyük bir projeksiyon üretecek şekilde oluşturulmuş. BenQ, arkadan aydınlatmalı tuşlara ve projektörde olduğundan çok daha fazla düğmeye sahip güzel bir uzaktan kumanda da sunuyor. Mevcut girişler iki HDMI bağlantı noktası, 3,5 mm ses jack’ı (giriş ve çıkış), bir RS232 12v tetikleyici ve VGA’dir. Son seçenek tamamen düşünmediğimiz bir şey, çünkü VGA 4K’yi desteklemiyor ve sadece bir çıkış seçeneği olarak buna sahip olan herhangi bir bilgisayar oldukça eski sayılabilir.

Ayrıca, HDMI girişlerinden sadece biri 2.0 özellikli. Diğer bağlantı noktasındaki HDMI 1.4, 30Hz’deki 4K’dan daha iyi desteklemediğinden, 60Hz’de 4K çözünürlüğü tek bir girişle sınırlanıyor. Projektörün iki adet de USB portu var; Tip A ve Tip Mini B gibi.

Bu projektörün temelinde, 4K için gereken 8,3 milyon piksele ulaşmak için piksel kaydırma teknolojisini kullanan daha düşük çözünürlüklü çip sağlamak amacıyla Texas Instruments tarafından oluşturulan DLP XPR Teknolojisi bulunuyor.

Piksel kaydırma kavramı, bir süre önce kamera sensörleri üzerinde ortaya çıkmıştı. Sistem, ardışık çerçevelerde örtüşen veriler oluşturarak görünür çözünürlüğü etkin bir şekilde ikiye katlamak için, sensörü yarım piksel genişliğinde taşıyor.

Piksel kaydırılmış 1080p, hiçbir zaman doğal 4K kadar keskin görünmeyecektir. Ama, uzaktan bir filmi izliyorsanız ya da hızlı bir oyun oynuyorsanız ve hala tek piksel kalınlığında çizgiler yoksa da bunu fark etmeyebilirsiniz.

Bu sistem en azından, her çerçevedeki piksellerin yaklaşık yarısını atan ‘4K Geliştirilmiş’ tasarımlara kıyasla 4K sertifikalı bir sistem. Burada önemli olan BenQ TK800’ün standart bir 1080p DLP projektörden daha iyi görünmesi, ancak gerçek bir 4K DLP’deki ince ayrıntı ve netlikten yoksun olmasıdır.

Bir 4K DLP projektör istiyorsanız, muhtemelen bunun maliyetinin üç katını veya daha da fazlasını ödemeye hazır olmalısınız.

Bu model, görüntü bulanıklığı ile başa çıkmak için 120Hz yenileme hızı sunuyor ve mükemmel renk performansı için Rec.709 renk alanının yüzde 92’sini kapsıyor. BenQ, kontrast aralığı ve parlaklık düzeylerinin uygun bir HDR deneyimi sunmayı garantilemek için, TK800’e kendi Auto HDR Color Rendition’ını yerleştirmiş.

TK800 ayrıca, sürükleyici oyun sesi ve bu tür etkinlikler için doğru bir renkli resim  sunmak amacıyla Futbol Ses Moduna sahip özel bir futbol modu sunuyor. Gerçekçi cilt tonları, canlı kırmızılar, dengeli maviler/yeşiller ve “sıcak ahşap tonları”nı sağlayan daha genel bir Spor Modu da var. Dünya Kupası günlerine yaklaşırken bunlar önemli detaylar.

Artları:

  • Özel spor ve futbol modu
  • 4K desteği
  • Küçük ve hafif
  • Satın alınabilir bir 4K DLP

Eksileri:

 


Bu yazı, Newtech dergisinin Haziran sayısında yayınlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here