Ana sayfa Donanım BenQ GH800

BenQ GH800

0

İnce ve alımlı.
 

BenQ, global açıdan baktığımızda özellikle uygun fiyatlı ve kompakt fotoğraf makineleri dendiğinde akla ilk gelen markaların başında gelir. özellikle ince ve hafif tasarımlı modelleri ile ülkemizde de her zaman dikkate değer satış adetleri yakalayan BenQ”nun yüksek performans öncelikli serisi ise ilk kez geçtiğimiz yıl Türk tüketicileri ile buluşmuştu. Daha güçlü gövde, daha iyi işlemci ve sensör teknolojileri ile yüksek zum yapılarını fotoğraf severlerle buluşturan BenQ”nun saydığımız özellikleri çok daha üst noktaya taşıdığı aygıtlarından birini test merkezimizde ağırladık. GH800 model adlı ileri seviye kompakt fotoğraf makinesi, güçlü teknoloji yapı taşlarının yanı sıra her yanından çekicilik ve güç akan bir fotoğraf makinesi. Şimdi GH800″ün detaylarına göz atacağız, ilk olarak dış görünümden başlıyoruz.
 

 
Sektördeki seçenekler göz önüne alındığında yüksek zum ve performans dendiğinde boyutlar kalınlaşıyor ve ağırlık artıyor. Temelde daha komplike bir lens yapısının sonuçları olan bu özelliğe ek olarak aygıtların üst kısmında yer verilen vizör ve flaş da boyutları artıran birer etken durumunda oluyor. Saydığımız faktörlere ek olarak fotoğraf makinesinin yüksek dayanıklılıkta bir pile sahip olması belirttiğimiz büyük boyutlarla sonuçlanan tasarımın meydana gelişi anlamına geliyor. BenQ GH800″de büyük bir fotoğraf makinesi, ağırlığı ise muadillerine kıyasla daha hafif. Görüntüsünde özellikle lensinin çevresindeki çevreliğin kullanıcı algısında bırakacağı his “bir DSLR kullanıyorum” şeklinde olabilir. Bu yönüyle lensin çevresindeki tasarım özelliğini beğendiğimizi vurgulamak isteriz. Genel olarak klasik yüksek zumlu fotoğraf makinelerinden bir farkı yok görüntüsünün. üzerindeki stereo hoparlör ve yazı fontları ise biraz daha güzel olabilirdi.

 

Performans parametreleri ise şu şekilde: 36x geniş açı lense sahip ve 18 milyon piksellik CMOS sensörü ile baskıya uygun kalitede fotoğraf çekimine ve Full HD video kaydına olanak tanıyor. Bu noktaya kadar çok öne çıkan bir gösterge yok; ancak aygıtın 12.800″e ulaşan ISO”su ve makro çekim özellikleri dikkat çekici. 1cm”den makro”ya olanak tanıyan fotoğraf makinesi, çok düşük ışık koşullarında ve gece çekimlerindeoldukça tatmin edici. Düşük noise”lu fotoğraf sonuçları sağlıyor, üstelik manuel kullanım özellikleri sayesinde bir DSLR öncesi iyi bir “adım” konumu sergiliyor. Zum performansı ise özellikle 25x”e kadar iyi. Cihazın hareketli çekimlerde performansı oldukça iyi; sahip olduğu teknoloji, özellikle hassas el sallantılarını önlemede çok başarılı.
 

 
Cihazın ekranı hareket edebiliyor, aşağı ve yukarı yönlü hareket özelliği sayesinde yukarıdan ya da aşağıdan fotoğraf çekebiliyorsunuz. özellikle makro severler için güzel bir özellik olduğunu belirtelim. LCD ekran”ın çözünürlüğü 921k ve 3 inç boyutunda. Elektronik vizöre sahip olduğunu da belirtelim. Vizörün kenarlarında kararmalar dikkat çekiyor, açıkçası daha iyi olabilirdi. Genel itibariyle fotoğrafla yakından ilgili tüketiciler için iyi bir alternatif.
www.benq.com.tr

Artıları: Yüksek zum, düşük ışık performansı, 1cm”den makro çekim.
Eksileri: Elektronik vizörü, aygıt üzerindeki yazı fontları daha iyi olabilirdi.
Fiyat: 1380 TL

Macline Satın Alma: Gerek tasarımı gerekse kullanım özellikleri ile fotoğrafla yakından ilgili kişiler düşünülerek tasarlanmış bir model.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here