Ana sayfa Donanım Benchmark DAC 1 USB

Benchmark DAC 1 USB

0

Günümüzde kayıt ve prodüksiyon alanının bütünüyle bilgisayar tabanlı olması, AD ve DA çeviricilerinin eskisine oranla çok daha önem kazanmasını sağladı. ülkemizde merak edilen ve stüdyolarda sıklıkla karşılaştığımız Benchmark DAC 1 USB modelini Mobaseri Sound olarak biz de detaylı bir teste tabi tutuyoruz.
 

Test köşemize Amerikan menşeili Benchmark ile devam ediyoruz. Günümüzde kayıt teknolojisinin bilgisayar tabanlı olması, AD ve DA çeviricilerinin büyük önem kazanmasını sağladı. özellikle analog ekipman ile dijital kaydı bir arada kullanan ses mühendisleri bu iki sinyali çevirecek iyi ekipmanlar kullanmaya başladılar. Bu tip çeviricileri üreten şirketler de daha iyi ürünler için hem mühendislerini hem de arge departmanlarını geliştirdiler. Tüm bu gelişmeler sonucu günümüzde artık sadece Pro Audio camiası değil, Hi-Fi ve Hi-End camiası da dijital dataları analog sese daha iyi dönüştürmek adına bu tip AD ve DA”lar kullanmaya başladılar.

Piyasada ürün gamı çoğaldıkça seçeneğiniz arttığı gibi seçim zorluğu da başlamış oldu. ‹şte tam da bu noktada Sound Dergisi ve Mobaseri Sound Stüdyoları devreye giriyor ve sizler için en beğendiğimiz DAC”leri test ediyoruz.
 


 
Tasarım ve bağlantılar

Testimize öncelikle Benchmark”ı tanıtmakla başlıyalım. “Yarım U” yapıya sahip olan bu DAC, arka kısmında size bir çok bağlantı olanağı sağlıyor. Cihaz öncelikle 220 volt topraklı bir elektrik beslemesi istiyor. Dijital olarak AES dijital giriş yanında Optikal SPDIF girişi, bilgisayardan direkt bağlantı için USB girişi, dışarıdan pro bir clock generator’dan clock almanız için WORLD CLOCK girişi mevcut. Analog kısımda ise XLR Balance bağlantı ve RCA UNBALANCE bağlantısı yer alıyor. çıkışlarınızı kalibre edebilmeniz için üç kademeli bir swich bulunuyor. ön kısımda ayarladığınız taktirde size volume kontrol olanağı sağlayan bir adet knob sunuluyor. Hemen yanında ise iki adet kulaklık çıkışı var. Giriş yaptığınız dijital sinyal kaynağını seçmek için ise bir adet kademeli swich yer alıyor. Benchmark”ın malzeme yapısı ve boyası gayet kaliteli, cihaz uzun kullanımda ise kozmetik olarak sizi üzmeyecek yapıda ve çok şık bir dizayna sahip diyebilirim.

 

Yetenek testi

Gelelim cevirici yeteneklerine; Benchmark, 24 Bit 192 khz çalışma yeteneğine sahip. MAC ve PC için yazılıma da sahip. Bu software ile tüm kontrolleri ses kartı gibi yapabilisiniz. Arka kısımda bulunan kalibrasyon switch’i ile çıkışlara müdahale etme şansınız da var. İsterseniz ön kısımda bulunan knob’a yönlendirip çıkış ayarlarını manuel olarak da yapabilirsiniz. Eğer monitör istasyonunuz var ise hiçbir kontrol etkisi olmadan çıkışlara direkt sinyali verebilir veya kalibrasyon switch’i yanında bulunan trimpot”lardan sabit bir ayar yapabilirsiniz. Tüm bu kalibrasyonları yaptıktan sonra sizi baya yüksek çözürlüğe sahip bir sahne bekliyor.

Bir çok tarz ve değişik sample rate oranlarına sahip projelerde test yaptık. Benchmark çok rahat bir şekilde senkron olabilme yeteneğine sahip. Duyuma gelince; üst frekansları daha detaylı beklerken biraz kontrollü olduğuna kanaat getirdik. Alt frekanslarda da aynı durum söz konusu. Fakat alt frekanslarda okunabilirlik biraz daha istenilen seviyede. Orta frekanslar ise gayet olması gereken duyuma sahip. Benchmark daha çok akustik projelerde kendini gösterdi Dance ve benzeri türevlerde biraz diğer arkadaşlarına göre daha kontrollü yapıda. DAC 1 diğer arkadaşlarına nazaran daha çok Hi-F‹ ve Hi-END sektoründe tercih ediliyor. Bunun sebebi ise CD playerınızı rahatlıkla dijitalden bağlayıp volume kontrollü bir şekilde preamp olarak kullanılabilme özelliğinden kaynaklanıyor. Bir çok profesyonel studio’da da monitorlerin sürücüsü olarak kullanılıyor.
 


 

Sonuç

Sonuç olarak DAC ‘da iddalı bir yere sahip olan Benchmark DAC 1 USB iyi duyuma sahip olması ile bizi test sırasında memnun etti ama yine de giriş sırasında ve convert sırasında VU-meter ve samplerate oranını cihaz üstünde göremememiz bizi üzdü. öte yandan sizin için bu durum mühim değilse ve akustik olarak dijital datalarınızı iyi bir analog çevirici ile duymak istiyorsanız BL Müzik’e uğrayıp Benchmark DAC 1 USB modelini dinlemenizi tavsiye ederim. Benchmark DAC 1 USB1440 Dolar + KDV”lik bir Türkiye satış fiyatına sahip.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here